Kablosuz reaktif güç kontrol rölesi ve panelmetreler için kablosuz haberleşme altyapısı geliştirilmesi
Development of a wireless communication infrastructure for wireless reactive power control relays and panel meters
- Tez No: 997903
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Elektrik panolarında ölçüm ve kontrol işlemleri, enerji yönetimi ve sistem güvenilirliği açısından kritik bir rol oynamaktadır. Bu işlemler, sistemin kararlı ve güvenli çalışması, arızaların önlenmesi ve enerji kalitesinin korunması açısından oldukça önemlidir. Geleneksel kablolu sistemlerde, karmaşık kablolama yapıları ile karşılaşılmakta ve bu durum, hata tespit süreçlerinde zaman kaybına ve operasyonel verimsizliğe yol açmaktadır. Aynı zamanda kablolamanın yoğunluğu, sistem kurulumunu ve bakımını zorlaştırmakta, maliyetleri artırmaktadır. Bu tez çalışmasında, elektrik panolarında kablolama önemli ölçüde ihtiyacını azaltarak, sistemlerin daha verimli, esnek ve güvenli çalışmasını sağlamak amacıyla“Kablosuz Reaktif Güç Kontrol Rölesi ve Panel Metreler İçin Kablosuz Haberleşme Altyapısı Geliştirilmesi”konusu ele alınmıştır. Çalışma kapsamında; gerilim ölçme modülü, akım ölçme modülü, kontrol kartı ve kontaktör modülü olmak üzere dört farklı elektronik modül tasarlanmış ve bu modüller arasında kablosuz haberleşme sağlanmıştır. Geleneksel sistemlerin sınırlamalarını aşmak amacıyla geliştirilen bu haberleşme altyapısı, hızlı ve güvenilir veri iletimi sağlamaktadır. Bu sayede, enerji sistemlerinin izlenebilirliği ve yönetilebilirliği daha etkin bir hâle gelmektedir. Ayrıca, tasarlanan sistemin performansını değerlendirmek ve gerçek çalışma koşullarında test edebilmek amacıyla, üç faz akım ve gerilim değerlerinin ayrı ayrı ayarlanabildiği özel bir güç kaynağı cihazı geliştirilmiştir. Bu cihazın etkin bir şekilde kontrol edilebilmesi için kullanıcı odaklı bir arayüz tasarımı gerçekleştirilmiştir. Sistem, bilgisayar üzerinden bir çevirici yardımıyla RS485 haberleşme protokolü kullanılarak kontrol edilmekte ve izlenebilmektedir. Bu sayede kullanıcı, güç kaynağının çalışma parametrelerini bilgisayar üzerinden yönetebilmekte ve sistem davranışını anlık olarak takip edebilmektedir. Çalışmanın sağladığı avantajlar arasında; sistemin tasarımının daha pratik hale gelmesi, bakım süreçlerinin kolaylaştırılması, kablo kullanımında önemli ölçüde tasarruf sağlanması, daha düşük maliyetlerle uygulama imkânı sunması, hızlı ve sorunsuz bir kurulum süreci ile birlikte kullanıcı dostu bir arayüz sunulması yer almaktadır. Yapılan çalışmada geliştirilen sistemin modüler yapısı sayesinde, farklı haberleşme protokollerini destekleyen modüllerin sisteme sorunsuz bir şekilde entegre edilmesi de mümkün hale gelmiştir. Tüm bu özellikleriyle birlikte, bu çalışma sektöre yenilikçi ve modern bir yaklaşım kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Measurement and control processes in electrical panels play a critical role in energy management and system reliability. In traditional wired systems, complex cabling structures and fault detection processes lead to time loss and operational inefficiency. This thesis focuses on“Developing a Wireless Communication Infrastructure for Reactive Power Control Relays and Panel Meters”to reduce the need for cabling in electrical panels and enhance system efficiency. Within the scope of this study, four different modules—voltage measurement module, current measurement module, control board, and contactor module—were designed, enabling wireless communication among them. This wireless communication infrastructure, developed to overcome the limitations of traditional systems, ensures fast and reliable data transmission, improving the efficiency of energy systems. Additionally, a power supply capable of adjusting three-phase current and voltage was developed to test the performance of the designed system. The proposed system offers several advantages, including ease of design and maintenance, cable reduction, lower costs, and a user-friendly interface. By minimizing the need for extensive cabling, the system aims to reduce costs and improve overall efficiency. Furthermore, the wireless communication infrastructure allows the integration of additional modules supporting various communication protocols. This study highlights the benefits of wireless technologies in reactive power control relays and panel meter applications, offering an innovative solution for the industry.