Sağlıkta iletişim politikalarının sosyal medya üzerinden incelenmesi
An analysis of health communication policies via social media
  1. Tez No: 997917
  2. Yazar: MALAK ELGHANAE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM GÜRSOY ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital iletişim çağında sağlık hizmeti sunan kuruluşların sosyal medya platformları aracılığıyla yürüttükleri iletişim politikalarını ve pratiklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel odağı, İstanbul'da faaliyet gösteren üç önemli özel hastanenin (İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir, Medical Park Bahçelievler Hastanesi ve Medipol Bahçelievler Üniversite Hastanesi) Instagram hesaplarının, 1 Ocak - 30 Haziran 2025 tarihleri arasında, meme kanseri, erken doğum, prostat kanseri, kalp sağlığı ve lösemi temalarındaki paylaşımlarının karşılaştırmalı içerik analizidir. Nitel araştırma deseni ve tematik içerik analizi yöntemi kullanılan araştırma, bu kurumların sosyal medyayı bir sağlık iletişimi aracı olarak nasıl konumlandırdıklarını, hangi içerik stratejilerini ve mesaj tonlarını benimsediklerini ve hedef kitle etkileşimlerinin niteliğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma bulguları, incelenen hastanelerin kurumsal kimliklerine paralel olarak farklı iletişim stratejileri geliştirdiklerini göstermiştir. İçeriklerde bilgilendirici-eğitici, duygusal-hikayeleştirici ve kurumsal tanıtım odaklı tonların öne çıktığı; kısa video (Reels), infografik ve profesyonel fotoğraf gibi formatların yaygın olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Etkileşim analizi, duygusal bağ kuran ve hasta deneyimlerini paylaşan içeriklerin daha yüksek katılım sağladığını ortaya koyarken, yorumların önemli bir bilgi talep ve geri bildirim kanalına dönüştüğü gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, hasta mahremiyeti, açık onay beyanları ve tıbbi iddialara bilimsel referans gösterimi gibi etik ve şeffaflık ilkelerinde tutarlı bir standartın henüz oturmadığı saptanmıştır. Sonuç itibariyle, çalışma sağlık kuruluşlarının sosyal medyayı etkin bir iletişim ve güven inşası aracı olarak kullanma potansiyeline sahip olduğunu, ancak bu potansiyelin tam anlamıyla gerçekleşebilmesi için içerik stratejilerinin hasta odaklılık, etik sorumluluk ve ölçülebilir hedeflerle desteklenmesi gerektiğini önermektedir. Elde edilen bulgular, hem akademik literatüre katkı sağlamakta hem de sektör profesyonelleri için veriye dayalı bir iletişim çerçevesi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the communication policies and practices of healthcare organizations through social media platforms in the digital communication era. The main focus of the study is a comparative content analysis of the Instagram accounts of three major private hospitals in Istanbul (İstinye University Hospital Liv Hospital Bahçeşehir, Medical Park Bahçelievler Hospital, and Medipol Bahçelievler University Hospital) regarding their posts on breast cancer, preterm birth, prostate cancer, heart health, and leukemia between January 1 and June 30, 2025. Using a qualitative research design and thematic content analysis method, the study seeks to reveal how these institutions position social media as a tool for health communication, which content strategies and message tones they adopt, and the nature of their audience interactions. Research findings show that the hospitals studied develop different communication strategies in line with their institutional identities. It was observed that content highlights informative-educational, emotional-narrative, and corporate promotional tones, and that formats such as short videos (Reels), infographics, and professional photographs are commonly used. Interaction analysis revealed that content which creates an emotional connection and shares patient experiences generates higher engagement, while comments have turned into an important channel for information requests and feedback. However, it was found that a consistent standard regarding ethical and transparency principles such as patient privacy, explicit consent statements, and providing scientific references for medical claims hasn't yet been established. In conclusion, the study suggests that healthcare institutions have the potential to use social media as an effective tool for communication and trust-building; however, for this potential to be fully realized, content strategies need to be supported by patient-centric approaches, ethical responsibility, and measurable goals. The findings contribute to the academic literature while also providing a data-driven communication framework for industry professionals.