Gösterişçi tüketim kavramı bağlamında sosyal medyaya yansıyan tüketim imgeleri: İnstagram örneği
Consumption images on social media in the context of the notion of conspicuous consumption: Instagram example
  1. Tez No: 997918
  2. Yazar: ADALET NİDA ALADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PETEK DURGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzün küreselleşen ve dijitalleşen dünyasında tüketim yalnızca bir ihtiyacın giderimi olmanın ötesine geçmiş, bireylerin kimliklerini, statülerini ve yaşam biçimlerini görünür kılma aracı hâline gelmiştir. Sosyal medya platformları, bu görünürlük arzusunun en yoğun yaşandığı alanlardan biri olarak, bireylerin gösterişçi tüketim davranışlarını sergiledikleri dijital sahnelere dönüşmüştür. Özellikle Instagram, görselliğin gücünden beslenen yapısıyla, bireylerin lüks tüketim imgelerini estetik ve statü odaklı biçimlerde sunmalarına imkân tanımaktadır. Bu çalışma, Thorstein Veblen'in gösterişçi tüketim kuramı temel alınarak, farklı kültürel bağlamlardan seçilmiş Instagram kullanıcılarının Sevgililer Günü'nde yaptığı paylaşımlar üzerinden, gösterişçi tüketim imgelerinin kültürler arası benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, Instagram kullanım oranları en yüksek ülkeler arasından seçilen 6 ülke (Hindistan, ABD, Türkiye, Brezilya, Almanya ve Japonya) incelenmiştir. Her ülkeden en yüksek takipçi sayısına sahip 5 influencer seçilmiş ve bu kullanıcıların 14 Şubat 2025 Sevgililer Günü'ne ait en çok etkileşim alan 100 gönderisi, Roland Barthes'ın göstergebilimsel çözümleme yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda Instagram'ın, sadece bireysel tüketim alışkanlıklarının değil, aynı zamanda kültürel değerlerin yeniden üretildiği bir mecra olarak işlev gördüğü; gösterişçi tüketimin ise küresel bir fenomen olmakla birlikte her kültürde farklı biçimlerde temsil edildiği tespit edilmiştir. Bu yönüyle çalışma, dijital tüketim kültürünü anlamaya yönelik literatüre özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's globalized and digitalized world, consumption has gone beyond merely fulfilling a need; it has become a means through which individuals make their identities, social statuses, and lifestyles visible. Social media platforms, as one of the most prominent arenas for this desire for visibility, have turned into digital stages where individuals perform conspicuous consumption behaviors. In particular, Instagram—with its structure that thrives on visuality—enables users to present luxury consumption images in aesthetically and status-oriented ways. This study aims to reveal the cross-cultural similarities and differences of conspicuous consumption imagery shared by Instagram users from different cultural contexts on Valentine's Day, based on Thorstein Veblen's theory of conspicuous consumption. For this purpose, six countries (India, the United States, Turkey, Brazil, Germany, and Japan) were selected to represent different continents, based on their high Instagram usage rates. From each country, five influencers with the highest number of followers were identified, and their 100 most engaging posts related to Valentine's Day on February 14, 2025, were analyzed using Roland Barthes' semiotic analysis method. The findings indicate that Instagram functions not only as a medium for expressing individual consumption habits, but also as a platform where cultural values are reproduced. While conspicuous consumption emerges as a global phenomenon, its representation varies across cultures. In this respect, the study offers an original contribution to the literature on digital consumption culture.