Digital marketing and its benefits on start-up business
Dijital pazarlama ve yeni kurulan işletmelere sağladığı faydalar
- Tez No: 997927
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital pazarlama, günümüzün yeni girişimlerinin pazar varlıklarını kurma ve genişletme süreçlerinde kullandıkları temel yaklaşımlardan biri olarak ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, fenomenoloji, sayısal ölçümlerin ötesine geçerek tüketicilerin dijital pazarlama deneyimlerinden çıkardıkları deneyimleri ve anlamları ortaya çıkaran önemli bir araştırma yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Pazarlama fenomenolojisi çalışmalarında dijital pazarlama araştırması, tüketicilerin kişiselleştirilmiş reklamlar, sosyal medya kampanyaları ve markalarla çevrimiçi etkileşimler tarafından desteklenen dijital uyaranlara yükledikleri öznel gerçeklikleri ve daha derin anlamları inceler. Bu yaklaşım, araştırmacıların önyargılarını bir kenara bırakarak, genellikle derinlemesine görüşmeler veya odak grupları aracılığıyla tüketici deneyimlerinin özünü gerçekçi bir şekilde yakalamalarına ve yorumlamalarına olanak tanır. Pazarlamacıların, daha geleneksel kaynaklardan elde edilen verilerde yansıtılmayan tüketici bilinci, motivasyonları ve duygusal tepkilerindeki incelikleri fark etmelerini sağlar. Dijital pazarlamada bu, bir girişimin anlamlı etkileşimler nasıl yaratabileceği ve müşteri etkileşimini ve sadakatini artırmak için kampanyaları nasıl uyarlayabileceği konusunda çok daha zengin bir anlayış sağlar. Fenomenolojik içgörülerin girişimler için dijital pazarlama stratejilerinin tasarımına entegre edilmesi, bu stratejilerin yalnızca doğası gereği işlemsel olmasını değil, aynı zamanda kişisel olarak yankı uyandıran ve dinamik çevrimiçi ortamlarda çok daha güçlü marka bağlantıları ve rekabetçi farklılaşmalar yaratan özgün deneyimler sunmasını sağlayabilir. Dijital pazarlamanın fenomenolojik araştırmayla sentezlenmesi, girişimlerin öznel tüketici yolculuğunu anlayarak hedef kitlelerine nasıl daha etkili bir şekilde ulaşabileceklerini keşfetmek için kapsamlı bir çerçeve oluşturur.
Özet (Çeviri)
Digital marketing has emerged as one of the prime approaches through which today's new ventures establish and expand their market presence. In this context, phenomenology has emerged as an important method of research that goes beyond numerical measures to uncover the experiences and meanings consumers make of their digital marketing exposures. Digital marketing research in marketing phenomenology studies examines the subjective realities and deeper meanings attached by the consumers to the digital stimuli promoted by the personalized ads, social media campaigns, and online engagement with brands. By bracketing their preconceptions, this approach allows the researchers to authentically capture and interpret the essence of consumer experiences, usually through in-depth interviews or focus groups. It allows marketers to discern subtleties in consumer consciousness, motivations, and emotional responses that may not be reflected in data from more traditional sources. In digital marketing, this enables a far richer insight into how a start-up can create meaningful exchanges and tailor campaigns to improve customer engagement and loyalty. The integration of phenomenological insights into the design of digital marketing strategies for start-ups can make them not merely transactional in nature but, instead, authentic experiences that personally resonate and create much stronger brand connections and competitive differentiations in dynamic online environments. The synthesis of digital marketing with phenomenological inquiry creates a well-rounded framework within which to explore how start-ups can more effectively reach their target audience through an understanding of the subjective consumer journey.