Oyun geliştirme süreçlerinde MVP tekniklerinin kullanımı: Hyper-casual mobil oyunlar örneği
Usage of MVP techniques in game development processes: Example of hyper-casual mobile games
  1. Tez No: 724438
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ürün Geliştirme ve Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde mobil oyunlara olan ilgi, oyun pazarının büyüme hızını artırırken, 2020'de 175 milyar olan küresel oyun pazarının 2025 yılına kadar yaklaşık 365 milyar dolara yükselmesi beklenmektedir. Bu rekabetçi ortamdan dolayı küçük ve orta ölçekli mobil oyun şirketleri, üretecekleri oyunların pazarda tutunup tutunamayacağından tam emin olmadan üretim sürecine girmeden önce ürün geliştirmesi yapmaktadır. Ürün geliştirme metodolojilerinin bir projenin kapsamına, büyüklüğüne, karmaşıklığına ve start-up'ların değişen gereksinimlerine uyarlanması gerekmektedir. Ancak yazılım start-up'larının süreçlerini ürün geliştirme metodolojisine nasıl uyarlayabilecekleri konusunda rehberlik eksikliği bulunmaktadır. Start-up'lar problem-çözüm alanında deneysel çalışmalar gerçekleştirmektedir. Minimum Viable Product (MVP), genellikle erken aşamadaki girişimlerde görülen teknik ayrıntı ve iş fikri hakkında iletişim kurmak için kullanılmaktadır. Hızlı bir prototip olarak MVP, gerçekçi ve fütüristik tasarım arasındaki dengeyi sağladığı için idealleştirme aşamasından daha önemlidir. Ürünlerini MVP teknikleri kullanmadan geliştirdiklerinde, kullanıcıların ilgisini test etmede bir hayli geç kalmaktadırlar. Bu geç geribildirim finansal olarak küçük ve orta ölçekli mobil oyun stüdyolarını zor durumda bırakabilmektedir. Bu çalışmada, bu oyun stüdyolarına MVP tekniklerini kullanarak, pazara açılmadan kullanıcıların oyun konseptine ve oyun mekaniklerine ilgisini test ederek kullanıcılardan nasıl daha erken aşamada geribildirim alabileceklerini, bu aldıkları geribildirim ile oyun içi mekanikleri ya da oyun konseptini nasıl değiştirebilecekleri ve en önemlisi nasıl daha uygun maliyetlerle oyunlarını pazarlayıp oyunlarına kullanıcı çekebilecekleri konusunda fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma kapsamında, bir oyunun yayınlama sürecinde MVP prosedürünün uygulanması için karar algoritması geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritma ile hyper-casual oyun örneklerinin öldürülme ve yaşama durumları ile ilgili performansları değerlendirilmiştir. Değerlendirme neticesinde algoritmanın performansının yüksek olduğu ve hyper-casual oyun geliştiricileri tarafından kullanılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
While the interest in mobile games today increases the growth rate of the game market, the global game market, which was 175 billion in 2020, is expected to increase to approximately 365 billion dollars by 2025. Due to this competitive environment, small and medium-sized mobile game companies develop products before entering the production process without being completely sure whether the games they will produce will hold up in the market. Product development methodologies need to be adapted to the scope, size, complexity of a project and to the changing needs of start- ups. However, there is a lack of guidance on how software start-ups can adapt their processes to product development methodology. Start-ups carry out experimental studies in the field of problem-solving. This often results in the launch of a product that differs greatly from the original idea. Minimum Viable Product (MVP) is used to communicate the technical detail and business idea often seen in early stage startups. As a rapid prototype, the MVP is more important than the idealization stage, as it strikes the balance between realistic and futuristic design. When they develop their products without using MVP techniques, they are too late to test the interest of users. This late feedback can put small and medium mobile game studios in a difficult position financially. In this study, these game studios will use MVP techniques to test users' interest in the game concept and game mechanics before they go to the market, how they can get feedback from users at an earlier stage, how they can change the in- game mechanics or game concept with this feedback, and most importantly, how they can develop their games more cost-effectively. aims to provide benefits by marketing and attracting users to its games. Within the scope of this study, a decision algorithm has been developed for the implementation of the MVP procedure in the publishing process of a game. With the developed algorithm, the performances of the hyper-casual game samples regarding the killing and survival situations were evaluated. As a result of the evaluation, it will be beneficial for the algorithm to be used by hyper-casual game developers with high performance.