Sivil havacılık personelinde kas iskelet sistemi ağrılarının araştırılması
Assessment of muskuloskeletal pain in civil aviation personnel
- Tez No: 997976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hava ve Uzay Hekimliği, Air and Space Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Hava ve Uzay Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sivil havacılık personelinde kas iskelet sistemi ağrılarının yaygınlığını belirlemek ve ağrıların demografik, mesleki, psikolojik ve yaşam kalitesi faktörleriyle ilişkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız ülkemizde sivil havacılık faaliyetlerinde bulunan personelin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların demografik ve mesleki bilgileri alınmış, Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlıkları Anketi ile kas iskelet sistemi ağrıları değerlendirilmiş, Beck Depresyon Ölçeği, Epworth Uykululuk Ölçeği ve SF-36 Yaşam Kalitesi anketi uygulanmıştır. Ağrı bölgeleri omurga, üst ekstremite ve alt ekstremite olarak sınıflandırılmış ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza 162 pilot (%57,9), 81 hava trafik kontrolörü (%28,9), 17 kabin ekibi üyesi (%6,1), 13 havacılık bilgi yönetim uzmanı (%4,6), 7 uçuş teknisyeni (%2,5) olmak üzere toplam 280 sivil havacılık personeli dahil edilmiştir. Katılımcıların kas iskelet sistemi ağrıları özellikle boyun (%41,8), bel (%36,4) ve sırt (%31,1) bölgelerinde yani omurgada yoğunlaşmıştır. Ağrı şiddeti ile depresyon düzeyi arasında zayıf-orta düzeyde pozitif korelasyon, SF-36 anketi alt boyutları skorları ile ağrı arasında ise genel olarak negatif korelasyon saptanmıştır (p<0,05). Üst ekstremite ağrıları kadın cinsiyette daha sık görülmektedir (p<0,05). Omurga ağrıları ile alkol kullanımı ve evli olma durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmaktadır (p<0,05). Sonuç: Kas iskelet sistemi ağrıları kendine özgü çalışma koşulları olan sivil havacılık personelinde yaygın görülmektedir ve hem fiziksel hem de psikososyal yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu bulgular, ağrı yönetimi ve önleyici sağlık stratejilerinin multidisipliner bir yaklaşımla ele alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the prevalence of musculoskeletal pain among civil aviation personnel and to evaluate the relationship between pain and demographic, occupational, psychological, and quality of life factors. Materials and Methods: The study was conducted with civil aviation personnel in Turkey. Participants' demographic and occupational information was recorded, musculoskeletal pain was assessed using the Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire, and the Beck Depression Inventory, Epworth Sleepiness Scale, and SF-36 (36- Item Short Form Survey) were administered. Pain regions were classified as spine, upper extremity, and lower extremity, and correlation analyses were performed. Results: A total of 280 civil aviation personnel participated in the study, including 162 pilots (57.9%), 81 air traffic controllers (28.9%), 17 cabin crew members (6.1%), 13 aviation information management specialists (4.6%), and 7 flight technicians (2.5%). Musculoskeletal pain was most prevalent in the spine, particularly in the neck (41.8%), lumbar (36.4%), and back (31.1%) regions. Pain severity showed a weak-to-moderate positive correlation with depression levels and generally negative correlations with SF-36 subdimensions scores (p<0.05). Upper extremity pain was more frequent in females (p<0.05). Significant associations were observed between spinal pain and alcohol use as well as marital status (p<0.05). Conclusion: Musculoskeletal pain is common among civil aviation personnel due to their unique working conditions and negatively affects both physical and psychosocial aspects of quality of life. These findings highlight the importance of addressing pain management and preventive health strategies through a multidisciplinary approach.