The effect of unruly passengers behaviour to the motivation of ground handling staff
Kural tanımaz yolcu davranışlarının yer hizmetlerinde çalışan personelin motivasyonlarına etkileri
- Tez No: 717529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ MESUT BÜKEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Havacılık sektörü de diğer birçok hizmet sektöründe olduğu gibi iş yükünün fazla olduğu, zaman baskısı ve yüksek stres içeren bir sektördür. Yıllar içerisinde sürekli büyüme gösteren havacılık sektöründe müşteri memnuniyetini yakalamak temel hedeftir. Havacılık sektöründe önemli bir parçası olan yer hizmetleri, yük ve yolcu taşımada kaliteli hizmet sunmayı hedefleyerek zaman içerisinde önemini arttırmıştır. Havalimanları yer hizmetleri yönetmeliğinde tanımı geçen kural tanımaz yolcu ve yer hizmetleri personeli arasında geçen sorunların çalışan motivasyonu üzerine kapsamlı ve açık bir literatür bulunmamaktadır. Bu çalışmada genel olarak yer hizmetlerinde çalışmakta olan personellerin kural tanımaz yolcularla yaşadıkları sorunlarda motivasyonları üzerlerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmada veriler, Türkiye'de yer hizmetleri şirketlerinde çalışan personellerle anket yönetimi ve ucu açık sorularla nitel araştırma kapsamında toplanmıştır. Toplanan bulgular ve daha önce motivasyon üzerine yapılan araştırmalar birleştirilmiş olup personellerin motivasyonları üzerindeki etkileri üzerine çalışma tamamlanmıştır. Bu araştırma literature Türkiye'deki yer hizmetleri şirketlerine öneriler üretmesi için katkı sağlamıştır. Bu nedenle, yer hizmetleri şirketlerinde çalışan personelin bu araştırmada belirlenen kural tanımaz yolcularla yaşadığı zorluklarda motivasyonlarına etkileri dikkate almaları şiddetle tavsiye edilir.
Özet (Çeviri)
Like many other service industries, the aviation industry is a sector with a high workload, time pressure, and high stress. The main goal is to achieve customer satisfaction in the aviation industry, growing continuously over the years. Ground handling services, an important part of the aviation industry, have increased their importance over time by providing quality service in freight and passenger transportation. There is no comprehensive and open literature on the motivation for the problems between the unruly passengers and ground handling personnel, defined in the airport ground services regulation. This study investigated the effects on the motivation of the staff working in ground handling services in the problems they experience with unruly passengers. The data were collected within the scope of qualitative research with survey management and open-ended questions with the personnel working in ground handling companies in Turkey. This research contributed to the literature: It produced recommendations to ground handling companies in Turkey. Thus, ground handling companies are highly recommended to take the motivation of their operational personnel into consideration as determined in this research regarding the difficulties when dealing with unruly passengers.