Yetişkinlerde yas süreci, bağlanma stilleri ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between the grief process, attachment styles, and anxiety levels in adults
- Tez No: 997977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN FİLAZOĞLU ÇOKLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde yas süreci, bağlanma stilleri ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Yas, bireylerin yaşamlarında önemli bir duygusal deneyim olup, kayıp ve değişimlere karşı verdikleri tepkileri kapsamaktadır. Bağlanma stilleri ise, bireylerin duygusal ilişkilerde güven, yakınlık ve destek arayışlarıyla şekillenen psikolojik yapılarını ifade eder. Kaygı düzeyleri ise, bireylerin çevresel faktörler ve içsel deneyimler karşısında duyduğu endişe ve gerilim seviyelerini belirtmektedir. Bu araştırmada, bu üç psikolojik değişkenin birbirleriyle nasıl bir etkileşim içinde olduğu ve birbiriyle ilişkili olup olmadığı araştırılmaktadır. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılarak, yetişkin bireylerin yas süreçlerini, bağlanma stillerini ve kaygı düzeylerini ölçmek amacıyla anket yöntemi tercih edilmiştir. Google Form aracılığıyla çevrimiçi olarak toplanan veriler, bu değişkenler arasındaki ilişkilerin daha detaylı bir şekilde incelenmesine olanak tanımaktadır. Verilerin analiziyle, yas sürecinin, bağlanma stillerinin ve kaygı düzeylerinin birbirini nasıl etkilediği ve bu üç faktörün bireylerin psikolojik iyilik halleri üzerindeki olası etkileri belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu araştırmada, yas süreci, bağlanma stilleri ve kaygı arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to expand the relationship between the mourning process, bonding and anxiety in adult individuals. Or, it is an important emotional experience in their future lives and includes their reactions to loss and changes. Attachment, on the other hand, refers to their psychological structure shaped by their search for trust, closeness and support in emotional tensions. The amount of anxiety, on the other hand, is seen to arise in the presence of increasing factors and internal experiences. In this research, it is investigated how these three psychological variables communicate and whether they are distributed. In the research, the survey method was preferred in order to combine the mourning processes to be enlarged, attachment styles and anxiety levels by using the relational screening model. Google Form allows a more detailed examination between these variables through the data provided online. The analysis of the data aims to determine the possible connections on the mourning process, how attachment and anxiety levels will change each other and the permanent flexibility states of these three factors. This research contributes to the psychology literature and increases the life process, bonding and anxiety.