Sivil havacılık kabin görevlilerinde venöz yetmezliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of venous insufficiencies in civil aviation cabin CREW members
- Tez No: 741997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hava ve Uzay Hekimliği, Air and Space Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Hava ve Uzay Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Sivil Havacılık Kabin Görevlilerinde, normal popülasyona göre venöz yetmezlikler açısından risk faktörlerinde değişimler olup olmadığı araştırılmıştır. Uzun süreli uçuşlar ve ayakta kalınması ile özellikle çalışma ortamlarında mobilite azlığı düşünüldüğünde, kabin görevlilerinin venöz yetmezlik ve bunlara bağlı semptomlarla daha sık karşılaşılaşılan bir popülasyon oldukları düşünülmektedir. Bu nedenle çalışmamızda kabin görevlilerinin varis tanısı sıklığının tespit edilmesi; venöz yetmezliklerin değerlendirilmesi açısından, tanıda yönlendirici bir varis ölçeği geliştirilmesi ve bireysel açıdan önerilerde bulunulması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, ülkemizdeki aktif uçuş görevlerinde yer alan 264 Sivil Havacılık Kabin Görevlisi arasında gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyo-demografik ve mesleki özellikleri, sigara kullanım öyküsü, aile öyküsü sorgulayan sorulara ek olarak varise yönelik değerlendirilmelerin yer aldığı toplam 44 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Bu 44 soru içerisinden geliştirilen, güvenilirliği ve geçerlik analizleri yapılmış 8 soruluk bir varis değerlendirme ölçeği ile elde edilen veriler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Yaş ortalamaları erkeklerde 35,1±5,1, kadınlarda 33,6±4,9 bulunmuştur. BMI ortalamaları erkeklerde 24,72±1,87 ve kadınlarda 21,00±2,15 olarak tespit edilmiştir. Genel toplum ortalamalarına benzer olarak çalışmamızda venöz yetmezlik potansiyeli olan birey sayısı %23 oranında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Background: In this study, it was investigated whether there were changes in the risk factors for venous insufficiencies in Civil Aviation Cabin Crew Members compared to the normal population. Venous insufficiency and related symptoms are encountered more frequently in the cabin crews considering their working environment as long-term flights and the lack of mobility. For this reason, in our study, it is aimed to determine the frequency of venous insufficiency of cabin crew members, to develop a scale in terms of evaluation of venous insufficiencies and to make suggestions to cabin crew tailored to individuals. Material and Method: Our study was carried out among 264 Civil Cabin Crews who take part in flight missions in our country. A questionnaire including 44 questions was applied to the participants, questioning their socio-demographic and occupational characteristics, smoking history, family history and varicose veins. 8 symptom questions of the questionnaire were used to establish a venous insufficiency evaluation scale. Results: The mean age was 35.1±5.1 years for males and 33.6±4.9 years for females. BMI averages were 24.72±1.87 in men and 21.00±2.15 in women. In our study, the prevalence of varicose veins at C2 disease level was found to be 23%.