Emanullah dönemi Afganistan modernleşmesinde devlet ve devletyapılanması
The state and state structure in Afghanistan's modernisation during the Emanullah era
  1. Tez No: 997991
  2. Yazar: KHOSHBOO ANWARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Kamu Yönetimi, Political Science, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Afganistan, 1919 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra, Emanullah Han liderliğinde modern bir ulus-devlet inşa etme hedefiyle köklü reformlara yönelmiştir. Bu reform süreci, dönemin modernleşme idealleri ve anayasal yönetim anlayışından etkilenmiştir. Emanullah Han'ın temel amacı, geleneksel yapıları aşarak merkezi ve çağdaş bir devlet modeli kurmaktı. Bu doğrultuda, 1923 yılında yürürlüğe giren anayasa ile yasama, yürütme ve yargı organlarının yetkileri netleştirilmiş; devletin idari yapısı yeniden şekillendirilmiştir. Bakanlık sisteminin kurulmasıyla bürokratik yapılanma daha sistematik hâle getirilmiş ve kamu yönetimi çağdaş normlara göre düzenlenmiştir. Kurumsal yeniden yapılanmanın yanı sıra ordu, vergi sistemi ve yerel yönetim yapıları da modernleştirilmiş; aşiret sisteminin etkisi azaltılarak merkezi otoritenin taşrada da etkinliği artırılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, geleneksel yerel liderlerin yerine merkezi hükümete bağlı valiler görevlendirilmiştir. Ancak reformların kapsamı ve hızının toplumun geleneksel yapılarıyla örtüşmemesi, geniş kesimlerde dirençle karşılaşmıştır. Toplumsal yapıdaki bu tepkiler, reform sürecinin sekteye uğramasına ve nihayetinde Emanullah Han'ın iktidardan çekilmesine yol açmıştır. Reform girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanması, Afganistan'daki modernleşme çabalarının sonraki dönemlerde de çeşitli zorluklarla karşılaşmasına zemin hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
After gaining independence in 1919, Afghanistan, under the leadership of Emanullah Khan, embarked on a series of fundamental reforms aimed at building a modern and national state. These reform efforts were inspired by the modernization ideals of the era and the principles of the rule of law. Emanullah Khan's main goal was to eliminate traditional power structures and establish a centralized and contemporary system of governance. In this context, the Constitution was adopted in 1923, clearly defining the authorities and responsibilities of the legislative, executive, and judicial branches. The state's administrative structure was reorganized, and the creation of ministries helped to systematize the bureaucracy according to modern standards. Alongside institutional restructuring, the military, tax system, and local administrations were also reformed. Tribal powers were reduced in favor of strengthening central authority throughout the country; instead of traditional local leaders, governors loyal to the central government were appointed. However, the broad and rapid implementation of these reforms, which clashed with the traditional structure of Afghan society, sparked strong reactions from many segments of the population. These oppositions hindered the progress of reform and ultimately led to Emanullah Khan's abdication. The failure of these reforms demonstrated that modernization efforts in Afghanistan require alignment with social realities and broader public acceptance — a lesson that continued to influence the country's modernization attempts in later periods.