Sermaye piyasası araçlarının ihracı, halka arzı ve satış süreçleri
Issuance, public offering, and sale processes of capital market instruments
  1. Tez No: 997992
  2. Yazar: ÖMER CAN SEYMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA SEMERCİ VURALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
“Sermaye Piyasaları Araçlarının İhracı, Halka Arzı ve Satış Süreçleri”başlıklı bu yüksek lisans tezinde son yıllarda ülkemizde oldukça popüler hale gelmiş halka arz kavramı incelenmeye çalışılmış; uygulamada sorun yaratan hususlar belirlenerek çözümler getirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda çalışmamızın ilk kısmında, ihraç, halka arz, sermaye piyasası araçları kavramları incelenmiş; çalışmamızın ikinci kısmında ise sermaye piyasası araçlarının ihracına yönelik işlemler başlığı altında izahname, sermaye piyasası araçlarının satış şekilleri, sermaye piyasası araçlarının satışıyla ilgili yöntemler ve sermaye piyasası araçlarının dağıtımıyla ilgili temel ilkelerle ilgili konular ele alınmıştır. Çalışmamızın son kısmında ise belirttiğimiz bilgi ve görüşlerin uygulamadaki etkilerini görmek ve sermaye piyasası hukukuna ait temel kavramların somut bir şekilde anlaşılması için örnek kamuyu aydınlatma belgeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis titled“Issuance, Public Offering and Sale Processes of Capital Market Instruments,”the public offering concept, which has become very popular in our country in recent years, is examined; issues causing practical problems are identified and solutions are proposed. In this context, the first part of our study examines the concepts of issuance, public offering and capital market instruments. The second part addresses transactions related to the issuance of capital market instruments, including the prospectus, the various forms of selling capital market instruments, methods related to their sale, and the basic principles regarding their distribution. In the final part of our study, sample public disclosure documents are analyzed to observe the practical effects of the information and opinions we have presented and to concretely understand the fundamental concepts of capital markets law.