Sürdürülebilirlik bağlamında E-Lojistikte dış kaynak kullanımı
Outsourcing in E-Logistics within the context of sustainability
  1. Tez No: 997990
  2. Yazar: MERT ANIL SARICAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVHİBE TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşmenin hız kazanması ve çevresel sürdürülebilirliğin küresel ölçekte stratejik bir öncelik haline gelmesi, lojistik sektöründe geleneksel yönetim anlayışlarını yeniden şekillendirmektedir. Bu dönüşüm e-lojistik uygulamalarını yalnızca operasyonel bir araç olmaktan çıkararak işletmelerin rekabet gücünü artıran, kaynak verimliliğini destekleyen ve sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sunan bir stratejik yaklaşım haline getirmektedir. Ayrıca operasyonel süreçlerin dış kaynak yoluyla yürütülmesi yalnızca maliyet avantajı ve uzmanlık erişimi sağlamanın ötesinde sürdürülebilir lojistik performansı açısından da stratejik bir faktör haline gelmiştir. Bu çalışma, e-lojistik etkinliğinin sürdürülebilir lojistik performans üzerindeki etkisini analiz etmeyi ve bu ilişkide dış kaynak kullanım düzeyinin aracılık rolünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Söz konusu değerlendirme kapsamında geliştirilen model e-lojistik etkinliği, dış kaynak kullanım düzeyi ve sürdürülebilir lojistik performansı olmak üzere üç temel yapıdan oluşmaktadır. Araştırma kapsamında kullanılan veriler ise Türkiye genelinde faaliyet gösteren 300 lojistik işletmesinden anket yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, yapısal eşitlik modeli ile Hayes process makro (Model 4) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, e-lojistik etkinliğinin sürdürülebilir lojistik performans üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi olduğunu, dış kaynak kullanım düzeyinin ise bu ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiğini göstermektedir. Ayrıca e-lojistik etkinliği ile dış kaynak kullanımı arasında da pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bu sonuçlar lojistik işletmeleri için dijitalleşmenin yalnızca teknik değil sürdürülebilirlik ekseninde stratejik bir yatırım alanı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The acceleration of digitalization and the emergence of environmental sustainability as a global strategic priority have reshaped traditional management approaches in the logistics sector. This transformation has positioned e-logistics applications not merely as operational tools but as strategic approaches that enhance firms' competitive advantage, improve resource efficiency, and contribute to sustainability objectives. Moreover, managing operational processes through outsourcing has evolved beyond cost savings and access to specialized expertise becoming a strategic factor in achieving sustainable logistics performance. This study aims to analyze the impact of e-logistics effectiveness on sustainable logistics performance and to evaluate the mediating role of the level of outsourcing in this relationship. The conceptual model developed for this purpose consists of three main constructs: e-logistics effectiveness, the level of outsourcing, and sustainable logistics performance. The research data were collected through surveys conducted with 300 logistics companies operating across Turkey. The data were analyzed using exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, structural equation modeling and the Hayes process macro (Model 4). The findings reveal that e-logistics effectiveness has a significant and positive impact on sustainable logistics performance, and that the level of outsourcing partially mediates this relationship. Furthermore, a significant and positive relationship was found between e-logistics effectiveness and the level of outsourcing. These results indicate that digitalization should be viewed not only as a technical advancement but also as a strategic investment aligned with sustainability goals in logistics enterprises.