Eski Mısır kültür ve sanatının modern ve çağdaş sanatta yansımaları üzerine bir inceleme
A study on the reflections of Ancient Egyptian culture and art in modern and contemporary art
  1. Tez No: 998013
  2. Yazar: DAMLA TAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Eski Mısır sanatının modern ve çağdaş sanattaki yansımalarını, süreklilik ve kavramsal dönüşüm bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Eski Mısır sanatı; anıtsallık, simgesel anlatım, ölüm sonrası yaşamla alakalı güçlü bir inanç sistemiyle sadece kendi döneminde değil, kendisinden sonraki sanat alanlarında ve akımlarına düşünsel ve biçimsel referans kaynaklarından birisi olmuştur. Özellikle modern dönemde, sanattaki geleneksel form anlayışının sorgulandığı evrede, Eski Mısır sanatına ait zamansız ve arketipsel formlar keşfedilmiştir. Bu çalışmada; Eski Mısır sanatının modern sanatta nasıl yorumlandığı, sembolik ve soyutlama teknikleri çerçevesinde ele alınmaktadır. Bununla birlikte çağdaş sanatta ise ikonografik ögelerin doğrudan taklidinden ziyade, ölüm, ruh, ritüel, mekân gibi unsurların kutsallaştırılması gibi kavramsal düzeyde nasıl yeniden üretildiğini araştırmaktadır. Bu bağlamda eserler sadece estetik nesne değil, aynı zamanda kavramsal ve kültürel birer temsilci olarak değerlendirilmektedir. Bu tez çalışmasında nitel araştırma yöntemleri benimsenmiş; doküman analizi, ikonografik çözümleme ve görsel analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Seçilen sanatçılar ve eserleri üzerinden yapılan değerlendirmeler, Eski Mısır sanatının modern II ve çağdaş sanatta yalnızca biçimsel bir etkiyle sınırlı kalmadığını, esas olarak kavramsal bir süreklilik ortaya koyduğunu göstermektedir. Sonuç olarak bu tez çalışması, Eski Mısır sanatının modern ve çağdaş sanattaki konumunu, geçmiş ile günümüz arasındaki etkileşim çerçevesinde ele alarak, tarihsel bir mirasın günümüzdeki sanatsal üretimler üzerindeki etkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the reflections of ancient Egyptian art in modern and contemporary art within the context of continuity and conceptual transformation. Ancient Egyptian art, with its monumentality, symbolic expression, and strong belief system related to the afterlife, has been one of the intellectual and formal reference sources not only in its own period but also in the art fields and movements that followed it. Especially in the modern period, when the traditional understanding of form in art was being questioned, timeless and archetypal forms belonging to Ancient Egyptian art were discovered. This study examines how Ancient Egyptian art is interpreted in modern art within the framework of symbolic and abstraction techniques. It also investigates how, in contemporary art, concepts such as the sanctification of elements like death, spirit, ritual, and space are reproduced conceptually, rather than through the direct imitation of iconographic elements. In this context, the works are evaluated not only as aesthetic objects but also as conceptual and cultural representatives. This thesis employs qualitative research methods, utilizing techniques such as document analysis, iconographic analysis, and visual analysis. Evaluations of selected artists and their works demonstrate that ancient Egyptian art does not merely have a IV formal influence on modern and contemporary art, but primarily reveals a conceptual continuity. In conclusion, this thesis aims to examine the position of ancient Egyptian art in modern and contemporary art within the framework of interaction between the past and the present, thereby revealing the impact of historical heritage on contemporary artistic productions.