Çalışanın içsel motivasyonu ile iş tatmini arasındaki ilişkide yengeç sendromunun aracılık rolü
The mediating role of the crab syndrome in the relationship between employees' intrinsic motivation and job satisfaction
  1. Tez No: 998016
  2. Yazar: MERVENUR DOĞANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTE ALTINÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışanların içsel motivasyon düzeyleri ile iş tatminleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkide yengeç sendromunun rolünü belirlemektir. Ayrıca içsel motivasyon, iş tatmini ve yengeç sendromu düzeylerinin çeşitli demografik ve örgütsel değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini farklı sektörlerde çalışan bireyler oluşturmakta olup, örneklem kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen çalışanlardan oluşmaktadır. Veriler; içsel motivasyon, iş tatmini ve yengeç sendromu ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı aracılığıyla analiz edilmiş; korelasyon analizi, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre içsel motivasyon ile iş tatmini arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Yengeç sendromu ile iş tatmini arasında anlamlı bir ilişki bulunmamış ve yengeç sendromunun içsel motivasyon ile iş tatmini arasındaki ilişkide aracılık rolü üstlenmediği tespit edilmiştir. Ayrıca içsel motivasyon, iş tatmini ve yengeç sendromu düzeylerinin bazı demografik ve örgütsel değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulguların, çalışanların motivasyon ve iş tatminine yönelik uygulamalara katkı sağlayacağı ve gelecekte yapılacak çalışmalara yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between employees' intrinsic motivation and job satisfaction and to determine the role of crab syndrome in this relationship. In addition, it investigates whether levels of intrinsic motivation, job satisfaction, and crab syndrome differ according to various demographic and organizational variables. The study was conducted using a correlational survey model within the framework of quantitative research methods. The population comprised individuals working in different sectors, while the sample consisted of employees selected through convenience sampling. Data were collected using intrinsic motivation, job satisfaction, and crab syndrome scales. The data were analyzed using the SPSS software package, employing correlation analysis, t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), and regression analysis. The findings revealed a positive and statistically significant relationship between intrinsic motivation and job satisfaction. No significant relationship was found between crab syndrome and job satisfaction, and crab syndrome was found not to have a mediating role in the relationship between intrinsic motivation and job satisfaction. Furthermore, the results indicated that levels of intrinsic motivation, job satisfaction, and crab syndrome differed significantly according to certain demographic and organizational variables. The findings of this study are expected to contribute to practices aimed at enhancing employee motivation and job satisfaction and to provide guidance for future research.