Aydınoğulları Beyliği ve Sırplar: 1313-1402
Emirate of Aydin and Serbs: 1313-1402
  1. Tez No: 998025
  2. Yazar: OYTUN AYBERK FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Moğol baskısı sebebiyle uç bölgelere çekilmiş olan Türkmenler, 1261'de Bizans'ın başkentini yeniden İstanbul'a taşınmasına müteakiben bölgede doğan otorite boşluğundan istifade ederek, Anadolu'nun batısında yer alan topraklarda kendi adlarına bağımsız beylikler kurmuşlardı. Batı Anadolu topraklarında teşekkül eden Germiyanoğulları'na (700-833/1300- 1429) bağlı bir uç beyi olarak zuhur eden Aydınoğulları Beyliği (699-829/1308-1426), tam da bu sırada Mehmed Bey (ö. 734/1334) tarafından tesis edilmişti. Batı Anadolu'daki Türkmen fetihlerinin yanında, Türklerin Trakya'ya yaptıkları akınlar karşısında müşkül durumda kalan Bizans İmparatoru II. Andronikos (1296-1341) ise damadı Sırp Kralı Milutin'den (1282-1321) yardım istemişti. Nitekim Milutin de başlarında Novak Grebostrek'in de bulunduğu bir Sırp birliğini, 1313 yılında Aydınoğulları Beyliği'nin üzerine gönderdi. Bizans ve Sırp kuvvetlerinin Batı Anadolu'ya düzenledikleri bu sefer, Slav ve Bizans kaynaklarının yanında Osmanlı müelliflerinden Enverî tarafından da zikredilmişti. Mezkûr seferin akabinde Aydınoğulları Beyliği ile Sırplar arasındaki mücadeleler, Bizans İç Savaşı'nda da (1341-1347) döneminde de devam etti. Zira Ioannes Kantakuzenos'un (1292-1383) Umur Bey'den (724-748/1334-1348), yardım talep etmesi üzerine Umur Bey, 1343 senesinde donanması ile Trakya'ya geçerek, defalarca Sırplara karşı savaşmıştı. Lâkin Sırplar ve Aydınoğulları arasında yaşanan en önemli hâdise 1344 yılının Mayıs ayında, Zihne dolaylarındaki Stefaniana'da meydana gelmişti. Stefan Dušan, Türk donanmasının Anadolu'ya geçerken, Haçlı kuvvetleri tarafından gemilerinin yakıldığının haberini almıştı. Bunun üzerine Stefan Dušan, Aydın Türklerine karşı süvari birliklerini, Umur Bey'in güçlerinin üzerine gönderdi. Lâkin 1344'te Aydınoğulları ordusu, meydana gelen savaşta Sırplara karşı galip gelmişlerdi. Bu çalışmada mezkûr tarihler arasındaki dönemde ülkeler arasında yapılan ittifaklar, harpler ve sürdürülen mücadelelerin yansımaları Türk, Sırp, Bizans ve diğer Batı kaynakları ışığında ele alınıp, değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
After Istanbul was once again designated as the capital of Byzantine Empire in 1261, Turkmens, who migrated to Byzantine frontiers due to Mongol pressure, created an independent emirate in the West Anatolian parts of Byzantium where the Byzantine authority was declining. In addition to this, Emirate of Aydın was founded by Meḥmed Beg (707- 734/1308-1334), a warrior chieftain of Emirate of Germiyan (700-833/1300-1429) which was founded in West Anatolia parts of Byzantine Empire (330-1453). As the Turkmen Emirates founded in the Western Anatolia were rapidly expanding at the expense of the Byzantine Empire, they started causing predicaments to Andronikos III Palaiologos (1296-1341). Consequently, the Byzantine Emperor, Andronikos III, was forced to call for help from his son in law, Serbian King Stefan II Uroš Milutin Nemanjić (1282-1321). Hence, the Serbian king sent cavalry to help Byzantine army under the command of Novak Grebostrek in the battle fought against the Emirate of Aydın. The first encounter between the Emirate of Aydın and Serbs took place in 1313, when the Serbian army arrived in Anatolia in order to support Byzantine forces challenged by Turkish troops of Meḥmed Beg. This event was described not only by Serbian and Byzantine sources, but also by a Turkish historian Enverî. The struggle between the Emirate of Aydın and Serbs also continued during the Byzantine Civil War (1341-1347). Since Ioannes Kantakuzenos (1292-1383) was forced to ask Umūr Beg (724-748/1334-1348), an emir of Aydın Emirate, for help, and the help request was accepted by Umūr, in 1343 Umūr Beg's navy joined the battle against Serbs. The most important encounter between Serbs and the Emirate of Aydın happened in May 1344, in Stephaniana near Zichna. Since the naval forces of Aydın were crushed on their return to Anatolia by the Latin forces, upon hearing this news the Serbian King, Stefan Dušan, sent his infantry to oppose and prevent forces of Umūr Beg from further advance. However, the army of Umur won the Battle of Stephaniana against Serbs in 1344. In this research the focus will be on the alliances, wars and struggles between Emirate of Aydın and Serbs in the light of Turkish, Serbian, Byzantine and other Western sources.