Gelişim öz-teorisine dayalı yabancı dil öğretiminin öğrencilerin gelişim odaklı zihniyetlerine, akademik başarılarına ve ingilizce dersine yönelik tutumlarına etkisi
The effect of incremental self-theory oriented foreign language teaching on students' growth mindsets, academic performance and attitudes towards the english course
- Tez No: 998024
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı gelişim öz-teorisine dayalı yabancı dil öğretiminin öğrencilerin gelişim odaklı zihniyetlerine, akademik başarılarına ve İngilizce dersine yönelik tutumlarına etkisini belirlemektir. Bu araştırmada açıklayıcı sıralı karma yöntem deseni benimsenmiştir. Araştırmanın nicel kısmı deneysel araştırma yöntemlerinden ön-test/son-test kontrol gruplu yarı deneysel modeli, nitel kısmı ise durum çalışması deseni çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla 2021-2022 Eğitim–Öğretim yılında Muğla iline bağlı Marmaris ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı bir ortaokulun 5. sınıflarında öğrenim görmekte olan toplam 54 öğrenci bu araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”, Orakçı (2017) tarafından geliştirilmiş olan“İngilizce Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ve Dweck (1999, 2013) tarafından geliştirilen örtük zeka kuramları anketi De Castella ve Byrne (2015) tarafından güncellenerek yeni bir öz-teori ölçeği olarak geliştirilmiş olup, araştırmada da Orhan (2021) tarafından Türkçeye uyarlanan“Düşünce Tarzı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nicel verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler olarak ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov Smirnov ve Shapiro-Wilk Testi ve basıklık – çarpıklık değerleri ile test edilmiş ve verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Değişkenler arası farklılığın testi için Bağımsız Örneklemler t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi, Eşleştirilmiş Gruplar t-Testi uygulanmıştır. Nitel verilerin toplanması ile elde edilen veriler ise içerik analizi yaklaşımıyla çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre deney ve kontrol grubu arasında cinsiyet, sosyoekonomik durum, anne ve baba eğitim durumları değişkenleri açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin akademik başarı, gelişim odaklı zihniyet, İngilizce dersine yönelik tutum son-test puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılan analizlere göre deney grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Kontrol grubunun her test için deney grubundan düşük değerler aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin akademik başarı, gelişim odaklı zihniyet, İngilizce dersine yönelik tutum ön-test ve son-test puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılan analizlere göre ön-test ve son-test deney grubu ve kontrol grubu sonuçları karşılaştırıldığında değişkenler arasındaki ilişkilerin orta ve yüksek derecelerde ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Eşleştirilmiş Gruplar t-Testi sonuçları incelendiğinde sadece deney grubunun düşünce tarzı ve akademik başarı puanlarında gruplar arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Kontrol grubunun akademik başarı puanında da anlamlı farklılık görülmektedir. Diğer ölçeklerden elde edilen veriler incelendiğinde, (İngilizce tutum ölçeği ve alt boyutları) her iki sınıf için de (deney grubu ve kontrol grubu) arasında anlamlı bir fark görülmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of foreign language instruction based on the implicit theory of intelligence (growth mindset theory) on students' growth-oriented mindset, academic achievement, and attitudes toward the English course. An explanatory sequential mixed methods design was adopted in this study. The quantitative component of the study was conducted using a quasi-experimental design with a pre-test/post-test control group model, while the qualitative component was carried out within the framework of a case study design. For this purpose, during the 2021-2022 academic year, a total of 54 fifth-grade students attending a public middle school affiliated with the Ministry of National Education (MEB) in the Marmaris district of Muğla province were selected as the sample of the study. The data collection tools used in the study included the“Personal Information Form”, the“Semi-Structured Interview Form”, the“Attitude Scale Towards English Course”developed by Orakcı (2017) for middle school students, and the mindset scale originally developed by Dweck (1999, 2013), later updated by De Castella and Byrne (2015) as a revised implicit theory scale. This scale was adapted into Turkish by Orhan (2021) under the title“Thinking Style Scale”.The quantitative data obtained in the study were analyzed using the SPSS software. Descriptive statistics such as mean and standard deviation were used in the analysis of the quantitative data. The normality of the data distribution was tested using the Shapiro-Wilk test along with skewness and kurtosis values. To determine whether there were significant differences between variables, Independent Samples T-Test, ANOVA, and Paired Samples T-Test were employed. The qualitative data obtained through interviews were analyzed using content analysis. According to the results of the study, no statistically significant differences were found between the experimental and control groups in terms of gender, socioeconomic status, or parental education levels. Analyses conducted to determine whether there were significant differences between the experimental and control groups regarding academic achievement, growth mindset, and attitudes toward the English course revealed that the experimental group outperformed the control group in all post-test scores. It was concluded that the control group consistently scored lower in all measured variables compared to the experimental group. In order to determine whether there were significant differences between the pre-test and post-test mean scores of students in the experimental and control groups in terms of academic achievement, growth mindset, and attitudes toward the English course, relevant analyses were conducted. According to the results, when the pre-test and post-test results of the experimental and control groups were compared, the relationships between the variables were found to be moderate to high and statistically significant. Based on the Paired Samples T-Test results, it was determined that the only significant difference was in the growth mindset scores of the experimental group. The control group showed no significant difference in academic achievement scores, while the experimental group did. When other scales (such as the Attitude Toward English Scale and its sub-dimensions) were examined, no significant differences were found between the experimental and control groups in either grade level.