Green banking practices in Iraq: A qualitative phenomenological inquiry into adoption, advantages, and obstacles
Irak'ta yesil bankacılık uygulamaları: Uygulamanın benimsenmesi, avantajları ve engelleri üzerine nitel fenomenolojik bir araştırma
- Tez No: 998026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Irak'ta yeşil bankacılık uygulamalarının benimsenmesini, avantajlarını ve zorluklarını nitel ve fenomenolojik bir araştırma yoluyla incelemektedir. Çevresel sürdürülebilirlik küresel olarak önem kazandıkça, bankacılık sektörü, çevre dostu uygulamaları finansal operasyonlara entegre ederek Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin (SKH) ilerletilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, Irak'ta yeşil bankacılığın kapsamı ve niteliği hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu araştırma, Irak bankalarının yeşil bankacılığı nasıl benimseyip uyguladıklarını, sundukları yeşil ürün ve hizmet türlerini, algılanan faydaları ve bu süreçte karşılaşılan engelleri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca, bankacılık profesyonellerinin Irak bağlamında yeşil bankacılığın sürdürülebilir kalkınmaya katkısını nasıl algıladıklarını da incelemektedir. Fenomenolojik bir araştırma tasarımı kullanılarak, Irak'ta üç hiyerarşik düzeyde (üst düzey yöneticiler, orta düzey yöneticiler ve uzman düzeyindeki personel) seçilen on bankacılık profesyoneliyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu tabakalı yaklaşım, yeşil bankacılığın hem stratejik hem de operasyonel açıdan kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlar. Görüşme verilerini analiz etmek ve katılımcı deneyimleri genelindeki ortak temaları ve içgörüleri belirlemek için Braun ve Clarke'ın altı aşamalı çerçevesinin rehberliğinde tematik analiz kullanılmıştır. Bulguların, Irak'taki yeşil bankacılık uygulamaları hakkında ayrıntılı bir anlayış sunması ve benimsenmelerini kolaylaştıran veya engelleyen faktörleri vurgulaması beklenmektedir. Çalışma, gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir finans üzerine ortaya çıkan literatüre katkıda bulunmakta ve finans sektöründe çevresel sorumluluğu teşvik etmeyi amaçlayan politika yapıcılar, bankacılık kurumları ve paydaşlar için pratik içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the adoption, advantages, and challenges of green banking practices in Iraq through a qualitative, phenomenological inquiry. As environmental sustainability gains prominence globally, the banking sector plays a pivotal role in advancing the Sustainable Development Goals (SDGs) by integrating eco-friendly practices into financial operations. However, little is known about the extent and nature of green banking in Iraq. This research aims to investigate how Iraqi banks adopt and implement green banking, the types of green products and services they offer, the perceived benefits, and the barriers faced in this process. The study further examines how banking professionals perceive the contribution of green banking to sustainable development within the Iraqi context. Using a phenomenological research design, semi-structured interviews were conducted with ten banking professionals in Iraq, selected across three hierarchical levels: senior executives, middle managers, and specialist-level staff. This stratified approach ensures a comprehensive understanding of green banking from both strategic and operational perspectives. Thematic analysis, guided by Braun and Clarke's six-phase framework, was employed to analyze the interview data, identifying common themes and insights across participant experiences. The findings are expected to provide a nuanced understanding of green banking practices in Iraq, highlighting the factors that facilitate or hinder their adoption. The study contributes to the emerging body of literature on sustainable finance in developing countries and offers practical insights for policymakers, banking institutions, and stakeholders aiming to promote environmental responsibility in the financial sector.