NMC tipi atık lityum iyon pillerin kara kütlesinden Ni-Mn-Co esaslı malzemelerin geri kazanımı ve süperkapasitör uygulamalarının incelenmesi
Recovery of Ni-Mn-Co based materials from the black mass of nmc type waste li-ion batteries and investigation of their supercapacitor applications
  1. Tez No: 998048
  2. Yazar: OĞUZHAN ONAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GENÇTEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİN YAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ikincil lityum-iyon pil atıklarından elde edilen kara kütle, hidrometalurjik proseslerle geri dönüştürülerek, asimetrik tip süperkapasitörlerin pozitif elektrot bileşiminde yeniden değerlendirilmiştir. Öncelikle NMC esaslı aktif malzeme, H₂O₂ ilaveli H₂SO₄ çözeltisi kullanılarak bir dizi liç işlemine tabi tutulmuştur. Çözeltideki Ni, Mn ve Co iyonları CNMOH yapısında çöktürülerek ilk süperkapasitörün pozitif elektrot bileşimi hazırlanmış ve izleyen aşamada, CNMOH'ye 500°C'de kalsinasyon işlemi uygulanarak ikinci elektrodun aktif malzemesi olan CNMO sentezlenmiştir. Üçüncü elektrot yapısında kullanılan CNMS ise iyon değiştirme yöntemiyle hidrotermal olarak oluşturulmuştur. Üretilen bütün tozların yapısal, morfolojik ve kimyasal karakteristikleri X-ışını kırınımı (XRD), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR), alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobu (FE-SEM) ve X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS) gibi birçok analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. CNMOH//G, CNMO//G ve CNMS//G yapısında oluşturulan DPTAS'ların elektrokimyasal özellikleri CV, GCD ve EIS testleri ile değerlendirilmiştir. Üç elektrot sisteminde her üç elektrot arasında en yüksek alansal kapasitansı, 5 mV/s tarama hızında 1262 mF/cm2 değeri ile CNMS elektrodu göstermiştir. DPTAS'ların içerisinde ise aynı tarama hızlarında en yüksek alansal kapasitansı 252 mF/cm2 ile CNMOH//G gösterirken, 65.4 F/g'lik en yüksek spesifik kapasitans CNMS//G tarafından ölçülmüştür. Ayrıca, metal hidroksit tipindeki DPTAS 8.78 Wh/kg değeriyle en üstün enerji yoğunluğunu sergilerken CNMO//G, 334.35 W/kg ile süperkapasitörler içerisinde en çok güç yoğunluğu performansını sunmaktadır. CNMOH//G, 10000 döngü sonunda başlangıç kapasitesini %100'e yakın koruyarak ileri seviyede elektrokimyasal kararlılık ortaya koymuş ve döngü sonrası Koulombik verimliliği yaklaşık %100 değerinde sabit kalmıştır. Bu sonuçlar, üç farklı süperkapasitörün de yüksek enerji ve güç yoğunluğu, üstün alansal kapasitans ve uzun döngü ömrü gibi belirli özellikleri ile öne çıktığını ve enerji depolama cihazları açısından yüksek potansiyel sergilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the black mass obtained from spent lithium-ion batteries was recovered through hydrometallurgical processes and subsequently reused in the composition of the positive electrode for asymmetric supercapacitors. Firstly, the NMC-based active material was subjected to a series of leaching operations using an H₂SO₄ solution supplemented with H₂O₂. The Ni, Mn, and Co ions in the solution were precipitated as CNMOH to prepare the cathode composition of the first supercapacitor, and in the subsequent step, CNMOH was calcined at 500 °C to synthesize CNMO, the active material of the second electrode. The CNMS used in the third electrode structure was hydrothermally synthesized via an ion-exchange method. The structural, morphological, and chemical characteristics of all synthesized powders were examined using several analysis techniques, including X-ray diffraction (XRD), Fourier-transform infrared spectroscopy (FT-IR), field emission scanning electron microscopy (FE-SEM), and X-ray photoelectron spectroscopy (XPS). The electrochemical performances of the DPTAS devices constructed in the CNMOH//G, CNMO//G, and CNMS//G configurations were evaluated through CV, GCD, and EIS measurements. In the three-electrode system, among all electrodes, the CNMS electrode exhibited the highest areal capacitance, reaching 1262 mF/cm² at a scan rate of 5 mV/s. Within the DPTAS devices, the highest areal capacitance at identical scan rates was obtained from the CNMOH//G configuration with 252 mF/cm², while the highest specific capacitance of 65.4 F/g was measured for the CNMS//G device. Additionally, while the metal-hydroxide based DPTAS exhibits the highest energy density with 8.78 Wh/kg, the CNMO//G device delivers the greatest power density among the supercapacitors, reaching 334.35 W/kg. The CNMOH//G device preserved almost 100% of its initial capacitance after 10,000 cycles, demonstrating excellent electrochemical stability, while its Coulombic efficiency remained steadily close to 100% throughout the cycling process. These results demonstrate that all three supercapacitors stand out due to their high energy and power densities, superior areal capacitance, and long cycle life, indicating strong potential for energy storage applications.