Duyu destekli motor gelişim öğretim tasarımı: Okul öncesi eğitime devam eden 5-6 yaş çocukların motor, sosyal ve öz bakım becerilerine etkisi
Sensory-supported motor development instructional design: The effects on motor, social and self-care skills of 5–6-year-old children attending preschool
- Tez No: 998049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER ÖZAYDINLIK, PROF. DR. FATMA İLKER KERKEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Duyu Destekli Motor Gelişim Öğretim Tasarımı”nın okul öncesi eğitime devam etmekte olan 5-6 yaş grubu çocukların motor gelişimleri, öz bakım becerileri ve sosyal becerileri üzerindeki etkilerini incelenmesidir. Çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde iki kamu ilkokulunun anasınıflarında öğrenim gören toplam 20 çocuk arasından amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen deney ve kontrol gruplarından oluşmaktadır. Sekiz hafta boyunca deney grubuna, duyusal sistemleri desteklemeyi amaçlayan motor gelişim öğretim tasarımı; kontrol grubuna ise Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürürlükte olan standart okul öncesi eğitim programı uygulanmıştır. Araştırma, karma yöntemlerden iç içe gömülü desen ile gerçekleştirilmiştir. İhtiyaç analizi için gerçekleştirilen uzman görüşmelerinde nitel, hazırlanan tasarımın uygulanması sürecinde nicel ve tasarıma dair görüş ve önerilerin alınması kısmında nitel yöntemler kullanılmıştır. Nicel araştırmalar ön test-son test eşleştirilmemiş kontrol gruplu yarı deneysel desen çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırma sürecinde, deney grubuna sekiz hafta boyunca haftada üç gün“Duyu Destekli Motor Gelişim Öğretim Tasarımı”uygulanmıştır. Nicel veriler 20 öğrenciden“Büyük Kas Motor Yeterlilik Testi-2 (BKMYT-2)”,“Okul Öncesi Özbakım Kontrol Listesi”ve“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği”ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 27 programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğuna göre bağımlı ve bağımsız gruplar için parametrik ve parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Ön test eşitsizliklerinin etkisini azaltmak amacıyla Quade testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, deney grubunun motor becerilerde anlamlı düzeyde gelişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Sosyal beceri ve öz bakım becerilerine ilişkin bulgular, öğretmen ve veli değerlendirmeleri arasında farklılık göstermiştir. Öğretmen değerlendirmelerine göre, öğrencilerin sosyal ve özbakım becerilerinde gelişim gözlemlenmiştir. Veli değerlendirmelerine göre ise uygulanan tasarım öğrencilerin sosyal becerileri üzerinde anlamlı bir etki yaratmazken öz bakım becerileri üzerinde etkili olmuştur. Çalışmanın nitel boyutunda ise öğretmen, veli ve alan uzmanlarıyla gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen bulguların içerik analizi, programın çocukların sosyal etkileşimlerinde, öz bakım alışkanlıklarında ve günlük yaşam becerilerinde olumlu değişimler yarattığını ortaya koymuştur. Çalışmadan elde edilen bulgular bütüncül olarak ele alındığında, alanda yürütülecek daha kapsamlı, uzun süreli ve çok merkezli çalışmaların gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of the“Sensory-Supported Motor Development Instructional Design”on the motor development,self-care skills, and social skills of 5-6-year-old children enrolled in preschool education. The study group consists of experimental and control groups determined by purposive sampling from a total of 20 children attending kindergarten in two public primary schools during the spring semester of the 2023-2024 academic year. The research was designed using a mixed-method approach with an embedded design structure. Qualitative methods were employed in the needs analysis and in collecting feedback on the developed instructional design, while quantitative methods were used during the implementation phase. The quantitative part of the study employed a quasi-experimental pretest–posttest control group design. During the research process, the experimental group participated in the Sensory-Supported Motor Development Instructional Design for eight weeks, three days per week. Quantitative data were analyzed using SPSS 27 software. Depending on the normality of the data distribution, parametric or non-parametric tests were employed for both dependent and independent group comparisons. To control for potential pre-test inequalities, the Quade test was applied. The findings indicated that the experimental group demonstrated a significant improvement in motor skills. However, results concerning social skills and self-care skills differed between teacher and parent assessments. Findings regarding social skills and self-care skills differed between teacher and parent evaluations. According to teacher evaluations, development was observed in students' social and self-care skills. According to parent evaluations, however, the implemented design did not have a significant effect on students' social skills but was effective on their self-care skills. In the qualitative dimension of the study, findings obtained from interviews with teachers, parents, and field experts indicated that the program positively influenced children's social interactions, self-care habits, and daily living skills. When the findings are evaluated holistically, they underscore the necessity of conducting more comprehensive, long-term, and multi-centered studies in this field.