Türkiye'de haymatlos olmak üzerine sosyolojik bir analiz
A sociological analysis of being stateless in Turkey
  1. Tez No: 998060
  2. Yazar: SENA GÜLSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Haymatlos kavramı en temel anlamı ile hiçbir ülkenin vatandaşlığına sahip olmayan bireyleri ifade etmektedir. Vatansızlık, uluslararası hukuk çerçevesinde önemli bir insan hakları sorunu olup, vatansızlık halinin devletlerin vatandaşlık alanındaki sınırlı yetkilerinin kullanımı kapsamında pek çok sebepten ötürü ortaya çıkması söz konusudur. Bu durum, bireyi temel haklara ve hukuki güvencelere erişmesini önemli ölçüde kısıtladığı gibi; ekonomik ve sosyal açıdan da büyük ölçüde mağduriyet oluşturmaktadır. Bu çalışma Türkiye'de ikamet eden kimliksiz, dolayısıyla da haymatlos statüsüne sahip kişilerin yaşam pratiklerini sosyoloji perspektifinden değerlendirmektedir. Haymatlos kavramı İkinci Dünya Savaşı ile ortaya çıkmış böylelikle Almanya'dan Türkiye'ye yapılan göçler ile birlikte haymatlos kavramı dilimize yerleşmiştir. Haymatlos, kelime olarak Almanca Hei-Matlos sözcüklerinden türeyen yurtsuz anlamına gelmektedir. Vatandaşlık statüsü, bireylerin devlet ile kurdukları hukuki bağı temsil etmektedir. Bu statüye sahip olmayan vatansızlar ise devletin vatandaşlarına sunmuş olduğu temel haklardan mahrum kalmaktadır. Çalışmada, gönüllü olarak katılım sağlayan 16 katılımcı ile derinlemesine mülakat tekniği ile nitel bir araştırma yürütülmüştür. Araştırma, vatandaşlık bağının bulunmaması halinin bireyler üzerindeki etkilerini sosyoloji perspektifinden ele almaktadır. Bu bağlamda çalışmada öncelik olarak kimlik, vatandaşlık kavramı, ardından sosyal haklar ve yoksulluk gibi kavramlara ve bu kavramların vatansızlık ile ilişkisine yer verilmektedir. Çalışmamızın konusu gereği araştırma evreninin kısıtlı olması, haymatlos literatürünün akademik çalışmalar açısından görece yetersiz olması ve katılımcılara erişimde güçlükler araştırmanın temel sınırlılıklarını oluşturmaktadır. Çalışmanın son aşamasında katılımcıların ifadeleri doğrultusunda vatansızlık halinin yaşam pratiklerine nasıl etki ettiği analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of statelessness refers, in its most basic sense, to individuals who do not hold the citizenship of any country. Statelessness is a significant human rights issue within the framework of international law, and it arises for many reasons within the scope of states' limited authority in the area of citizenship. This situation significantly restricts the individual's access to fundamental rights and legal safeguards and also causes considerable economic and social hardship. This study evaluates the life practices of individuals residing in Turkey who are without identity, and therefore have haymatlos status, from a sociological perspective. The concept of haymatlos emerged with World War II and thus became established in our language with the migration from Germany to Turkey. The word“stateless”derives from the German word“Heimatlos,”meaning homeless. Citizenship status represents the legal bond that individuals establish with the state. Stateless persons, who do not have this status, are deprived of the fundamental rights that the state offers its citizens. In this study, qualitative research was conducted using in-depth interviews with 16 participants who volunteered to take part. The research examines the effects of not having a bond of citizenship on individuals from a sociological perspective. In this context, the study primarily focuses on concepts such as identity, citizenship, social rights, and poverty, and their relationship with statelessness. The limited scope of the research universe due to the subject matter of our study, the relative lack of academic studies on statelessness, and difficulties in accessing participants constitute the main limitations of the research. In the final stage of the study, the impact of statelessness on life practices is analyzed based on the participants' statements.