Haymatlos! exile: Turkey, Haymatlos! Exile: Turkey: Traugott Fuchs' landscape of reconciliation?
Haymatlos sürgünü: Türkiye Traugott Fuchs?un uzlaşma cografyası
  1. Tez No: 257089
  2. Yazar: SUZAN MERYEM ROSİTA KALAYCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELCUK ESENBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, 1933-1945 yılları arasında Türkiye'ye gelen Alman göçmenlerin deneyimlerini zapt etmeyi amaçlamaktadır. Yazar, Haymatlos'un kavramsal çerçevesini sunarak, Nazi Almanya'sının yarattığı kötülüklerden veya dünya politikasının olmazsa olmazlarından ziyade, göçmenlik deneyimini tarihsel olarak açıklamaya çalışmaktadır. 1934'de Hümanistik duruşu ve inancı nedeniyle, genç bir adam olarak Türkiye'ye göç eden Traugott Fuchs, Türkiye göçmenlerinin en önemli isimlerinden biridir. Onun yaşamı, göçmenlik deneyiminde küresel, yerel, kişisel ve entellektüel bağlamda örnek teşkil etmektedir. Aynı zamanda, yaşamı boyunca Haymatlos'un kavramsal çerçevesi, `göçün pusu' içinde girişimci bir yaklaşımdan çıkıp, gerçekçi temellere oturan ancak yine de kökü olmayan, katılaştırılmış bir tanımlamaya dönmüştür. Diaspora (yayılma) ve göç; bunun sonrasında Nazi Almanya'sının yaratmış olduğu dehşetin çaresi olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to capture the émigré experience of German emigrants to Turkey in the Years 1933- 1945. By introducing the conceptual framework of haymatlos, the author tries to explain the émigré experience as a historical feeling rather than a sine qua non of world politics or the evils produced by Nazi Germany. Traugott Fuchs, who emigrated to Turkey as a young man in 1934, is not one of the grand names of the emigration to Turkey. It will be his life, however, that will bear example of the émigré experience in the global, local, personal and intellectual context. It will be, also, through his life that the conceptual framework of haymatlos will move from an attemptative definition to a more solidified definition that is deeply grounded, but still rootless, in the `mist of exile?. Diaspora and exile will then become the antidote to the horrors produced by Nazi Germany.