Cebir öğrenme alanında teknoloji destekli öğretimin bilişsel ve duyuşsal öğrenme çıktılarına etkisi: Bir meta analiz çalışması
The effect of technology-supported instruction on cognitive and affective learning outcomes in the algebra learning: A meta-analysis study
- Tez No: 998072
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Dijital çağ, matematik öğretimini yalnızca işlem pratiğine dayalı bir etkinlik olmaktan çıkararak, kavramsal anlama, modelleme, temsil dönüşümleri ve akıl yürütme süreçlerini önceleyen bir yapıya dönüştürmüştür. Bu dönüşüm bağlamında teknoloji; öğretim sürecinin pasif bir sunum aracı olmaktan ziyade, öğrencinin bilişsel süreçlerini destekleyen, anlık geri bildirim sağlayan ve soyut matematiksel kavramların çoklu temsillerle yapılandırılmasını kolaylaştıran etkili bir öğrenme bileşeni olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırmada, cebir öğrenme alanında teknoloji destekli öğretimin, mevcut öğretim yöntemlerine kıyasla öğrencilerin bilişsel (akademik başarı) ve duyuşsal (tutum) öğrenme çıktıları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma kapsamında paralel iki meta-analiz yürütülerek başarı ve tutuma ilişkin genel etki büyüklükleri hesaplanmış; ek olarak çeşitli değişkenlerin etkiyi anlamlı ölçüde farklılaştırıp farklılaştırmadığını belirlemek amacıyla moderatör analizleri gerçekleştirilmiştir. Veriler, YÖK Ulusal Tez Merkezi, TR Dizin, Dergi Park, Google Akademik, Web of Science ve Scopus veri tabanlarında yapılan kapsamlı literatür taramasıyla elde edilmiştir. Tarama sürecinin açık, tekrarlanabilir ve şeffaf biçimde sunulabilmesi için süreç PRISMA akış şeması üzerinden raporlanmıştır. Dâhil etme ölçütlerini karşılayan çalışmalar arasından başarıya yönelik meta-analize 53 çalışma (67 etki büyüklüğü), tutuma yönelik meta-analize ise 29 çalışma (30 etki büyüklüğü) dâhil edilmiştir. Etki büyüklükleri Hedges g düzeltmeli etki büyüklüğü formülü kullanılarak hesaplanmış; tüm analizler JASP 0.95.4.0 yazılımında rastgele etkiler modeline göre yürütülmüştür. Başarıya ilişkin meta-analizde genel etki büyüklüğü g = 0,940 (%95 GA [0,781–1,100]; k=67; p<0,001) olarak hesaplanmıştır. Bu bulgu, teknoloji destekli öğretimin cebir öğrenme alanında akademik başarı üzerinde yüksek düzeyde pozitif bir etki yarattığını göstermektedir. Moderasyon analizleri, öğretim kademesi ve örneklem büyüklüğünün başarı üzerindeki etkiyi anlamlı şekilde farklılaştırdığını ortaya koymuştur. Diğer moderatörlerde alt gruplar arasında farklılıklar gözlense de bu farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Tutuma yönelik meta-analizde genel etki büyüklüğü g = 0,260 (%95 GA [0,105–0,415]; k=30; p<0,001) olup teknoloji destekli öğretimin öğrencilerin cebire/matematiğe yönelik tutumları üzerinde küçük fakat anlamlı ve olumlu bir etki yarattığı belirlenmiştir. Moderatör analizine göre alt gruplar arasında farklılıklar olsa da yalnızca örneklem büyüklüğü değişkeni anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak, bu araştırma teknoloji destekli öğretimin cebir öğrenme alanında hem akademik başarıyı artıran hem de öğrenci tutumlarını olumlu yönde destekleyen etkili ve güçlü bir öğretim yaklaşımı olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmacılar, program geliştiriciler ve öğretmenler için önemli içgörüler sunmakta ve teknoloji entegrasyonunun cebir öğretiminde kritik bir bileşen olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The digital age has transformed mathematics education from a practice-based activity into a structure that prioritizes conceptual understanding, modeling, representational flexibility, and reasoning processes. Within this transformation, technology is regarded not merely as a presentation tool but as an effective learning component that supports students' cognitive processes, provides immediate feedback, and facilitates the construction of abstract mathematical concepts through multiple representations. This study examines the extent to which technology-supported instruction in the algebra learning domain influences students' cognitive (academic achievement) and affective (attitude) learning outcomes compared to traditional instructional methods. To this end, two parallel meta-analyses were conducted to compute the overall effect sizes for achievement and attitude, and moderator analyses were performed to determine whether these effects varied significantly across different conditions. Data were obtained through a comprehensive literature search in the Council of Higher Education Thesis Center (YÖK), TR Dizin, Dergi Park, Google Scholar, Web of Science, and Scopus databases. To ensure transparency, reproducibility, and clarity of the review process, all procedures were documented using the PRISMA flow diagram. Based on the inclusion criteria, 53 primary studies (67 effect sizes) were included in the achievement meta-analysis, and 29 primary studies (30 effect sizes) were included in the attitude meta-analysis. Effect sizes were calculated using the Hedges g adjusted effect size formula, and all analyses were conducted using the random-effects model in JASP 0.95.4.0 software. The overall effect size for academic achievement was g = 0.940 (95% CI [0.781–1.100]; k=67; p < .001), indicating a high and positive effect of technology-supported instruction on students' algebra achievement. Moderator analyses revealed that educational level and sample size significantly influenced the effect on achievement, whereas other moderators showed non-significant differences between subgroups despite descriptive variability. For attitude, the overall effect size was g = 0.260 (95% CI [0.105–0.415]; k=30; p < .001), demonstrating a small yet significant positive effect of technology-supported instruction on students' attitudes toward algebra/mathematics. Moderator analyses indicated subgroup differences; however, only sample size emerged as a statistically significant moderator. In conclusion, this study reveals that technology-supported instruction is an effective and robust teaching approach in the field of algebra learning, enhancing both academic achievement and positively supporting students' attitudes. The researchers offer important insights for program developers and teachers, highlighting that technology integration is a critical component in algebra instruction.