Batman ili hububat alanlarında zararlı süne (Eurygaster integriceps put.) (Hemiptera: Scutelleridae) yumurta parazitoitleri üzerinde araştırmalar
Research on harmful sunn pest (Eurygaster integriceps put.) (Hemiptera: Scutelleridae) egg parasitoid in cereal fields in Batman province
  1. Tez No: 998102
  2. Yazar: KUDBEDDİN TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2024 yılında Batman ilindeki hububat alanlarında ekonomik zarar neden olan süne (Eurygaster spp.) (Hemiptera: Scutelleridae)'nin yumurta parazitoit türlerini Trissolcus Ashmead, 1893 (Hymenoptera: Scelionidae) türlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, süne (Eurygaster spp.) yumurta parazitoitlerin popülasyon seyrinin tespiti amacıyla mart ve nisan ayları arasında 5 köyde 7 tarla ve 7 ağaçlık alana yapışkan tuzaklar asılmıştır. Yapışkan tuzaklar haftalık peryotlar ile kontrol edilmiş olup bulunan parazitoitler tür teşhisi yapılmak üzere muhafaza edilmiştir. Süne (Eurygaster spp.) yumurta parazitoit türlerin tespiti için 3 ilçe ve 5 köyde zararlının yoğun olarak görüldüğü hububat ekiliş alanlarından toplanan 34 adet süne yumurta paketi toplanmış olup parazitlenmiş yumurtalar, laboratuvar koşullarında (25±1 °C sıcaklık ve % 65±5 nispi nem) kültüre alınmıştır. Yapılan çalışma sonucunda; Trissolcus semistriatus Nees, Trissolcus vassilievi (Mayr, 1879) ve Telenomus chloropus (Thomson,1861) türleri belirlenmiştir. Tespiti yapılan türlerin popülasyonu içindeki dağılımları ise; T. semistriatus %65, T. vassilievi %15, T. chloropus ise %20 oranında belirlenmiştir. Çalışmaların yürütüldüğü hububat alanlarında yaygın türün T. semistriatus olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler birlikte değerlendirildiğinde; Batman ilindeki Trissolcus türlerinin yoğun olduğu yerlerde mücadele çalışmalarında kimyasal mücadelede dikkat edilecek alanlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the egg parasitoid species of sunn pest (Eurygaster spp). (Hemiptera: Scutelleridae), which causes economic damage in cereal fields in Batman Province in 2024, specifically the Trissolcus Ashmead, 1893 (Hymenoptera: Scelionidae) species. Within the scope of the study, sticky traps were placed in 7 fields and 7 wooded areas in 5 villages between March and April to determine the population trends of sunn pest (Eurygaster spp.) egg parasitoids. Sticky traps were checked weekly, and the parasitoids found were preserved for species identification. Thirty-four sunflower seed packages were collected from cereal fields in three districts and five villages where Eurygaster spp. was found to be prevalent for the identification of egg parasitoid species. Parasitized eggs were cultured under laboratory conditions (temperature 25±1 °C and relative humidity 65±5%). As a result of the study, the species Trissolcus semistriatus Nees, Trissolcus vassilievi (Mayr, 1879), and Telenomus chloropus (Thomson, 1861) were identified. The distribution of the identified species within the population was determined as follows: T. semistriatus 65%, T. vassilievi 15%, and T. chloropus 20%. T. semistriatus was found to be the most common species in the cereal fields where the studies were conducted. When the data obtained from the study were evaluated together, areas requiring attention in chemical control measures were identified in locations with high Trissolcus species density in Batman province.