Karbon nano tüp tabanlı modifiye nano malzemenin co₂ adsorpsiyon kapasitesi ile antimikrobiyal ve antikanser etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the co₂ adsorption capacity and antimicrobial and anticancer activities of a carbon nanotube-based modified nanomaterial
  1. Tez No: 998101
  2. Yazar: AYŞE KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBEK YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında, seçici antikanser ve antimikrobiyal özelliklerinin araştırılması amacıyla iki yeni nanomalzeme olan PDA-MWCNT ve modifiye türevi PDA-MWCNT@TPA-M sentezlenmiş ve biyolojik açıdan değerlendirilmiştir. Sentezlenen nanomalzemelerin yapısal ve morfolojik karakterizasyonu FT-IR, FE-SEM, FESEM-EDS, TEM, XRD ve BET analizleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nanomalzemelerin in vitro sitotoksisiteleri, A549 insan akciğer kanseri ve HDF normal insan dermal fibroblast hücre hatları üzerinde incelenmiştir. Elde edilen veriler, PDA-MWCNT@TPA-M'nin HDF hücreleri üzerinde düşük sitotoksisite gösterirken A549 hücrelerinde doza bağlı belirgin sitotoksik etki oluşturduğunu ortaya koymuş ve seçici bir toksisite profiline sahip olduğunu göstermiştir. Antimikrobiyal etkinlik çalışmaları, Gram-pozitif, Gram-negatif ve fungal mikroorganizmalardan oluşan bir panel üzerinde yürütülmüştür. PDA-MWCNT@TPA-M'nin özellikle Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus ve Enterococcus faecalis gibi Gram-pozitif bakterilere karşı PDA-MWCNT'ye kıyasla daha yüksek antibakteriyel aktivite sergilediği belirlenmiştir. Buna karşın Pseudomonas aeruginosa ve Candida albicans üzerinde sınırlı veya herhangi bir antimikrobiyal etki gözlenmemiştir. Sonuç olarak, PDA-MWCNT@TPA-M'nin seçici antikanser özellikleri ve hedefe yönelik antibakteriyel aktivitesi ile biyomedikal uygulamalar açısından umut vadeden bir nanomalzeme olduğu ve klinik kullanım potansiyelinin ortaya konulabilmesi için ileri çalışmalara ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two novel nanomaterials, PDA-MWCNT and its modified derivative PDA-MWCNT@TPA-M, were synthesized and biologically evaluated to investigate their selective anticancer and antimicrobial properties. The structural and morphological characterization of the synthesized nanomaterials was carried out using FT-IR, FE-SEM, FESEM-EDS, TEM, XRD, and BET analyses. The in vitro cytotoxic effects of the nanomaterials were assessed on A549 human lung carcinoma and HDF normal human dermal fibroblast cell lines. The results demonstrated that PDA-MWCNT@TPA-M exhibited low cytotoxicity toward HDF cells while inducing a pronounced, dose-dependent cytotoxic effect on A549 cells, indicating a favorable selective toxicity profile. Antimicrobial activity was evaluated against a panel of Gram-positive, Gram-negative, and fungal microorganisms. PDA-MWCNT@TPA-M showed significantly higher antibacterial activity against Gram-positive bacteria, particularly Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus, and Enterococcus faecalis, compared to PDA-MWCNT. In contrast, limited or no antimicrobial activity was observed against Pseudomonas aeruginosa and Candida albicans. In conclusion, PDA-MWCNT@TPA-M appears to be a promising nanomaterial for biomedical applications due to its selective anticancer properties and targeted antibacterial activity; however, further studies are required to elucidate its clinical potential.