Hızlandırılmış vekil model tabanlı dijital ikiz ile vivaldi anten optimizasyonu
Vivaldi antenna optimization with an accelerated surrogate model–based digital twin
- Tez No: 998111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ARİF ULUSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Anten tasarımında performansı etkileyen en önemli unsurlardan biri, tasarım parametrelerinin doğru şekilde belirlenmesi ve bu parametrelerin hangi değer aralıklarında seçileceğinin optimize edilmesidir. Giriş veri seti parametrelerinin değer aralıklarının belirlenmesi, optimizasyon problemlerinde hâlâ çözülmeyi bekleyen önemli bir araştırma sorusu olarak öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, bu soruna yanıt bulmak amacıyla giriş veri setinin değer genişlik aralığının optimizasyon performansı üzerindeki etkisi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma kapsamında, WLAN/Wi-Fi kablosuz iletişim sistemlerinde kullanılan 2,4 GHz, 3,5 GHz ve 5 GHz frekansları için çok bantlı bir Vivaldi anten tasarımı ele alınmıştır. Anten optimizasyon sürecinde, giriş parametrelerinin ağırlıklarına göre değişken veri aralığı seçilerek optimizasyon performansındaki değişim analiz edilmiştir. Ayrıca, giriş parametre sayısının fazla olması ve antenin üç bantlı yapısı tasarım problemini karmaşık hâle getirmiştir. Bu karmaşık yapı, anten optimizasyon alanında daha önce kullanılmamış olan ve güncel algoritmalara göre üstün performans sergileyen IBI (Input-Based Intelligence) mantık algoritması kullanılarak aşılmıştır. Tasarım ve analiz süreci MATLAB ortamında gerçekleştirilmiş, antenin geri yansıma katsayısı (S11 (dB)) ve yönlülük parametreleri simülasyonlarla elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, optimizasyon maliyetinin azaldığını ve genel performansın iyileştiğini göstermiştir. Böylece, değişken giriş veri seti aralığı seçiminin optimizasyon problemlerinde başarım üzerinde önemli bir etkisi olduğu ortaya konulmuştur. Bu yaklaşımın, diğer optimizasyon problemlerine de kolaylıkla uyarlanabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the key factors of determining antenna performance is the proper identification of design parameters and the selection of appropriate value ranges for these parameters. Determining the range of input dataset parameters remains a significant challenge in optimization problems. In this thesis, a detailed study is presented to investigate the effect of the input dataset range width on optimization performance. The study focuses on the design of a multiband Vivaldi antenna operating at 2.4 GHz, 3.5 GHz, and 5 GHz for WLAN/Wi-Fi communication systems. During the optimization process, the variation of performance was analyzed by selecting variable input data ranges according to the weights of the input parameters. In addition to the large number of input parameters, the triple-band structure of the antenna increased the complexity of the design problem. This difficulty was overcome by employing the IBI (Input-Based Intelligence) logic algorithm, which has proven superior to traditional methods and has not been previously applied in antenna optimization studies. The design and analysis were conducted using MATLAB, where the antenna's return loss (S11 (dB)) and directivity parameters were simulated. The results show that the optimization cost decreased and the overall performance improved. Consequently, it has been demonstrated that the selection of variable input dataset ranges has a significant impact on optimization performance. This approach can be confidently adapted to other optimization problems as well.