Üniversite öğrencilerinde teknoloji bağımlılığı ile aile yaşam doyumunun sosyal hizmet perspektifinden incelenmesi
Investigation of technology addiction and family life satisfaction in university students from social work perspective
  1. Tez No: 998110
  2. Yazar: KÜBRA NUR DURĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Teknoloji, bireysel ve toplumsal yaşamımızın temel unsurlarından biri haline gelmiştir. Öyle ki günlük yaşamın hemen hemen her yerinde ve her anında teknolojik araçlarla birlikteyiz. Alışveriş alışkanlıklarımızdan sosyal etkileşimlerimize; eğitimden serbest zaman etkinliklerine kadar geniş yelpazede teknolojinin imkânlarından yararlanmaktayız. Fakat teknolojinin sunduğu bu imkânlar zaman zaman kontrolsüz ve aşırı kullanımı da beraberinde getirmektedir. Çünkü teknolojiyle sürekli etkileşim halinde olduğumuz ve bu etkileşimin giderek teknolojik bağımlılığa dönüştüğü bir çağda yaşamaktayız. Dolayısıyla teknoloji bağımlılığı günümüzün önde gelen davranışsal bağımlılıkları arasında yer almaktadır. Aile kurumu insanlık tarihi kadar eski ve her an değişim ve dönüşüm içinde olan temel sosyolojik kurumların başında gelmektedir. Aile, toplumu oluşturan en küçük birimdir. Aile yaşam doyumu ise aile üyelerinin aile içindeki rol ve ilişkilerine yönelik beklentileri ile bu beklentilerin ne ölçüde karşılandığına dair öznel değerlendirmeleri sonucu elde edilen doyumdur. Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde teknoloji bağımlılığının aile yaşam doyumuna olan etkisini sosyal hizmet perspektifinden incelemektir. Bu bağlamda araştırmada üniversite öğrencilerinin teknoloji bağımlılık düzeyleri, aile yaşam doyumu düzeyleri karşılaştırılmış; demografik özellikleri ile aile yaşam doyumarı ve teknoloji bağımlılık düzeyleri arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Araştırma, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde öğrenim gören 382 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma modeli benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği (TBÖ) ve Aile Yaşam Doyumu (AYDÖ) kullanılmıştır. Veriler SPSS 27. Programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeklerin normal dağılım gösterip göstermediğini tespit etmek için Kolmogorov-Smirnov testi yapılmış ve elde edilen puanlar normal dağılım göstermediği için iki grup arasındaki fark Mann Whitney U testi ile incelenmiş; ikiden fazla grup arasındaki fark ise Kruskal Wallis H testi ile incelenmiştir. Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği ile Aile Yaşam Doyumu Ölçeği arasındaki ilişki ise Spearman Korelasyon yapılarak incelenmiştir. Ayrıca öğrencilerin demografik değişkenleri ile teknoloji bağımlılığı ve aile yaşam doyumu yordanmış ve hipotezler test edilmiştir. Araştırmada üniversite öğrencilerinin orta düzeyde teknoloji bağımlılığı gösterdikleri, aile yaşam doyumlarının ise yüksek olduğu bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin teknoloji bağımlılığı düzeyleri ile aile yaşam doyumu düzeyleri arasında r=-,308 (p=,000) düzeyinde negatif korelasyon bulunmuştur. Yani Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencilerinde teknoloji bağımlılığı yükseldikçe aile yaşam doyumu düşmektedir. Bu çalışmada elde edilen bulgular, teknoloji bağımlılığının aile yaşam doyumu üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Ayrıca, sosyal hizmet disiplininin bağımlılık ve aile refahı alanındaki bilgi temeline önemli katkılar sağlayacağı ve geliştirilecek sosyal hizmet politikalarına kaynak teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Technology has become one of the fundamental components of both individual and social life. Indeed, technological tools accompany us almost everywhere and at every moment of daily life. From our shopping habits to social interactions, and from education to leisure activities, we benefit from the opportunities provided by technology across a wide spectrum. However, these opportunities occasionally lead to uncontrolled and excessive use. As we live in an era characterized by constant interaction with technology, this interaction increasingly transforms into technological addiction. Consequently, technological addiction has emerged as one of the leading behavioral addictions of our time. The family institution, as old as human history itself, stands as one of the fundamental sociological structures that continuously undergoes change and transformation. The family constitutes the smallest unit of society. Family life satisfaction refers to the subjective evaluation derived from the expectations of family members regarding their roles and relationships within the family, and the extent to which these expectations are fulfilled. The aim of this study is to examine the impact of technological addiction on family life satisfaction among university students from a social work perspective. In this context, the study compared students' levels of technological addiction and family life satisfaction, while also investigating differences between demographic characteristics and both family life satisfaction and technological addiction levels. The research was conducted with 382 university students enrolled at Bolu Abant İzzet Baysal University. A quantitative research design was adopted, and data were collected using a personal information form, the Technology Addiction Scale (TAS), and the Family Life Satisfaction Scale (FLSS). Data were analyzed using SPSS 27. To determine whether the scales used in the study exhibited normal distribution, the Kolmogorov-Smirnov test was applied. Since the scores did not show normal distribution, differences between two groups were examined using the Mann-Whitney U test, while differences among more than two groups were analyzed using the Kruskal-Wallis H test. The relationship between the Technology Addiction Scale and the Family Life Satisfaction Scale was examined through Spearman's correlation analysis. In addition, demographic variables of students were used to predict technology addiction and family life satisfaction, and hypotheses were tested. The findings revealed that university students demonstrated moderate levels of technological addiction, while their family life satisfaction was high. A negative correlation was found between students' levels of technological addiction and family life satisfaction (r = -0.308, p = 0.000). In other words, among students at Bolu Abant İzzet Baysal University, as technological addiction increased, family life satisfaction decreased. The findings obtained in this study reveal the effects of technology addiction on family life satisfaction. Furthermore, it will provide significant contributions to the knowledge base of the social work discipline in the areas of addiction and family well-being and will serve as a resource for developing social work policies.