Born of conflict, reshaped by crisis: The Armenian diaspora's political shift under Pashinyan
Çatışma sonucu doğan, krizle yeniden şekillenen: Paşinyan döneminde Ermeni diasporasının siyasi değişimi
- Tez No: 998113
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Başbakan Nikol Paşinyan döneminde Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Ermeni diasporasının siyasi tepkilerini ve etkisini, özellikle diaspora örgütleri, medya kuruluşları ve diaspora Ermenilerinin anavatanla olan finansal ilişkileri çerçevesinde analiz etmektedir. Çalışma, diaspora teorisinden yararlanmak suretiyle, Ermeni diasporasını tek bir siyasi aktör olarak değil, heterojen bir aktörler alanı olduğunu ortaya koymaktadır. Tezde, 2018 Kadife Devrimi'nden başlayarak İkinci Dağlık Karabağ Savaşı ve sonrasındaki dönemde diaspora tutumlarındaki değişimler incelenmektedir. ABD merkezli Ermeni diaspora örgütleri ve medya kuruluşlarının başlangıçta Paşinyan'ın reformist gündemine güçlü destek verdikleri ve onu demokratik yenilenmenin bir sembolü olarak gösterdikleri yönünde bulgular mevcuttur. Ancak 2020 savaşının ardından söz konusu destek sona ermiş ve yerini hayal kırıklığı, eleştiri ve yönetimle araya pragmatik mesafe koyma almıştır. Diaspora medya kuruluşları giderek daha çatışmacı bir söylem benimserken, diaspora örgütleri Ermeni devletiyle olan kurumsal bağlarının şekillendirdiği daha temkinli stratejiler izlemiştir. Tez ayrıca, diaspora Ermenilerinin Ermenistan ekonomisine göçmen havaleleri ve yardım bağışları yoluyla finansal katılımının, artan siyasi memnuniyetsizliğe rağmen istikrarlı kaldığını göstermektedir. Bu durum, siyasi hoşnutsuzluğun ekonomik desteğin azalmasına yol açacağı varsayımını sorgulamaktadır. Söylem analizi ile finansal akışlara ilişkin ampirik verileri bir araya getirmiş olan tezde, diaspora ekonomik katılımının diaspora etkisini artırmak yerine, ülkedeki iç siyasi hesap verebilirliği istemeden zayıflatabileceğini savunmakta ve diaspora–anavatan ilişkileri ile çatışma sonrası yönetim üzerine daha geniş tartışmalara katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the political reactions and influence of the Armenian diaspora in the United States during the rule of Prime Minister Nikol Pashinyan, with a focus on diaspora organizations, media outlets, and financial engagement with the homeland. Drawing on diaspora theory, the study conceptualizes the Armenian diaspora as a heterogeneous field of actors rather than a unified political entity. The analysis covers the period beginning with the 2018 Velvet Revolution and traces shifts in diaspora attitudes through the Second Nagorno-Karabakh War and its aftermath. The findings demonstrate that U.S.-based Armenian diaspora organizations and media outlets initially expressed strong support for Pashinyan's reformist agenda, portraying him as a symbol of democratic renewal. Following the 2020 war, however, this support eroded and gave way to disillusionment, criticism, and pragmatic distancing. While diaspora media outlets adopted increasingly confrontational rhetoric, diaspora organizations pursued more cautious strategies shaped by their institutional ties to the Armenian state. The thesis further shows that diaspora financial engagement—through remittances and philanthropic fundraising—remained stable despite growing political dissatisfaction. This challenges assumptions that political discontent leads to reduced economic support. By combining discourse analysis with empirical data on financial flows, this study argues that sustained diaspora economic engagement may inadvertently weaken domestic political accountability rather than enhance diaspora leverage, contributing to broader debates on diaspora–homeland relations and post-conflict governance.