Yusuf Hakkı Divanı
- Tez No: 99813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ YUSUF HAKKI DİVÂNI (İnceleme-Çevriyazılı Metin) Öznur Handan YURDAKUL Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2000 Danışman: Ali TORUN Yûsuf Hakkı, XVIII. yüzyıl Dinî-Tasavvufî Türk Edebiyatı şairlerindendir. Mevcut olan tek eseri“Yûsuf Hakkı Dîvânı”dır. Nakş-bendî tarikatına mensup olan Yûsuf Hakkı ile ilgili kaynaklarda fazla bilgi mevcut değildir. Ancak Dîvân'ın tetkikinden tahsil görmüş olduğu anlaşılmaktadır. Hacı Dede diye maruf Üsküdarlı Şeyh Hüseyn Nakş- bendî'ye intisab etmiş ve ona halife olmuştur. 1775 yılında kaleme aldığı Dîvân'ındaki 87 şiir ve 1 hatime, din- tasavvuf içeriklidir. Şiirlerin tamamı aruz vezni ile kaleme alınmıştır. Gaye, dinî, tasavvuf! ve ahlâkî görüşleri telkin olduğu için dış ahenk ikinci plâna itilmiştir. Eserin tek nüshası Süleymaniye Kütüphanesi'ndedir. Dîvân'da, şairin dünya görüşünü, edebî kişiliğini ve devrin dil-üslûp hususiyetlerini görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Yûsuf Hakkı, who lived in the 18th century, is a poet. He wrote a Dîvân (collected poems) which is known as a“Yûsuf Hakkı Dîvânı”in Turkish literature. His poems are generally related on the Islamic religious and mystical subjects. We don't have much information about him. However, in his Dîvân, we can learn that he was educated. In this study, his Dîvân was examined aspects of Islamic religious and mystical subjects. 18th century's literature and language can be seen in his poems. The Dîvân's transcription which is attached to this study, is based on the copy of Istanbul Süleymaniye Library.