Free movement of workers in the European Union with special reference to EU-Turkey relations
Avrupa Birliği'nde işçilerin serbest dolaşımı ve bu bağlamda Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri
- Tez No: 190572
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YÖRÜNG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
1957 tarihli Roma ve devamındaki Amsterdam süreci ile yeni yapısına kavuşanAvrupa Topluluğu anlaşması(EEC) gerçek bir birliğin yaratılmasının ekonomikayağı bağlamında dört temel özgürlük öngörmüştür.Bunlardan biriolan?emeğin-işçinin serbest dolaşım hakkı? birliği sadece ekonomik yönü iledeğil toplumsal açıdan etkilemektedir.Bu anlamda tüm unsurları ile işleyen birbirliğin ve ortak pazarın olmaz ise olmaz(sine qua non)öğelerinden birideemeğin -işçilerin serbest dolaşımıdır.Bunun için,serbest dolaşım hakkı kavramı üzerinde durmak açısından işçilerinsosyal güvenlik hakları bu çalışmanın konusu dışında bırakılmıştır.Serbestdolaşımın ana unsurları,bu kavramın gelişmesine yardımcı olan mahkemekararları ve örnek davalar ile birlikte incelenerek verilmeye çalışılmıştır.Bu özgürlük karşısında Türkiye'nin ve Türk işçilerinin konumu tarihsel süreçiçinde ele alınmış ve bu konu hakkında verilmiş kararlar da incelenmiştir.Bu tezin ana amacı Avrupa Birliği hukuk'un ?işçi ve serbest dolaşımı ?kavramını nasıl tanımladığının,Avrupa Adalet Divanının da bu tanımlamayınasıl yorumladığı ve işçilerin serbest dolaşımı önündeki engellemelere karşıtakındığı tavrın ortaya konulmasıdır.Yine bu tezin diğer bir ana amacı ,işçilerin serbest dolaşımının Türkiye yi, hangitarihsel süreçten geçilerek nasıl etkilediğini ortaya koymaktır.Tezi hazırlaması için yapılan araştırmalardan bu tezin sonuç bölümündeayrıntıları bulunacağı üzere temel olarak;Üye devletlerin diğer üye devlet orijinli işçilerin serbest dolaşımâ¢hakkını açık ve gizli olarak önlemeye ve engellemeye çalıştıkları,bundan sonrada bu tür faaliyetlerin devam edeceği,Avrupa Adalet Divanının serbest dolaşımın ruhuna sadık kalarak buâ¢dolaşım önündeki engellerin kaldırılması anlayışına sıkı sıkıya bağlıolduğu,Bu hakkın ve özgürlüğün gelişmesini verdiği kararlarla etkili olarakâ¢desteklediği,Tam bir birlikten söz edebilmek için işçilerin serbest dolaşımının tam veâ¢gereği gibi sağlanmasının mutlak gerektiği,Yakın bir gelecekte özellikle Batı Avrupa ülkelerinin genc ve nitelikli işâ¢gücüne çok ihtiyacı olacağı,Türkiye'nin bu iş gücü pazarında yerinialması ve birliğe daha entegre olması için genç ve çalışan iş gücününitelikli iş gücü haline getirmesinin şart olduğu sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ECC, having its latest structure with Rome Treaty of 1957 and the followingAmsterdam process, requires four basic freedoms in context of economicalaspect of creation of a real union. Freedom of movement of labor andworkers, which constitutes one of these freedoms, does not affect the uniononly economically but also socially. In this context (sine qua non) element of aunion and a common market operating with allits elements element, is free movement of labor-workers.In this aspect, stating the concept of free movement right much enough,social security rights of workers are excluded from this study. Main elements offree movement were told in support of court resolutions and pioneeringcases. Turkey?s and Turkish workers standing against this freedom in historicalprocess was reviewed in study and resolutions adopted with respect to thisissue were examined.The main purpose of this thesis is to find out how does the European Unionlegislation describes the concept of ?workers and free movement?, how doesthe European Court of Justice interprets this concept, and what is the attitudeof ECJ regarding the obstructions against the free movement of workers.Another main purpose of this thesis is to find out how and through whichhistorical processes does the free movement of workers affect Turkey.As a result of the researches made for this thesis, and given in detail in theconclusion section, it was found that;the Member States, both openly and secretly, try to obstruct andâ¢prevent the free movement right of workers of another Member Stateorigin, and that such activities will continue in the future as well;that the European Court of Justice is faithful to the spirit of freeâ¢movement and strictly devoted to the understanding of removing thebarriers that obstruct free movement;that through its decisions, it supports development of this right andâ¢freedom effectively;that in order to talk about a perfect union, it is absolutely required toâ¢ensure free movement of workers completely and duly;within a short time, in particular the Western European countries shallâ¢have a great demand for young and qualified labour force; and that itwas a must for Turkey to transform her young and working labour forceinto a qualified labour force in order to take part in this labour forcemarket and become more integrated to the Union.