Türkiye'deki ilkokul hayat bilgisi dersi ile Suudi Arabistan'daki hayat ve aile becerileri dersi öğretim programlarının karşılaştırılması
Comparison of the primary school life studies curriculum in Türkiye and the life and family skills curriculum in Saudi Arabia
  1. Tez No: 998131
  2. Yazar: RAGHAD AL SABBAGH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN BAŞKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de 2024 yılından itibaren uygulamada olan Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programı* [HBÖP] ile Suudi Arabistan'da 2022 Hayat ve Aile Becerileri Dersi Öğretim Programı* [HABÖP] karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı kapsamında doküman inceleme deseniyle yürütülmüş; veriler Millî Eğitim Bakanlığı [MEB] ve Eğitim ve Öğretim Değerlendirme Kurumu [ETEC] kaynaklarından temin edilen resmi dokümanlar üzerinden toplanmış ve betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Öğretim programları hedefler, içerik, öğrenme-öğretme süreci ve ölçme-değerlendirme boyutları açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular, her iki programın da öğrenci merkezli bir anlayışı benimsediğini, temel yaşam becerilerini geliştirmeyi ve değerler eğitimine önem verdiğini göstermektedir. HBÖP, yapılandırmacı ve disiplinler arası yaklaşımıyla sosyal-duygusal öğrenme, vatandaşlık bilinci ve 21. yüzyıl becerilerini bütüncül biçimde ele alırken; HABÖP, İslam ahlakı, aile yaşamı ve günlük yaşamda kullanılabilir becerilere odaklanan daha sade ve uygulamaya dönük bir yapı sunmaktadır. THBÖP'nda değerler Erdem-Değer-Eylem [EDE] modeliyle bütünleştirilirken, HABÖP'de değerler doğrudan dinî, kültürel ve ulusal kimlik çerçevesinde ele alınmaktadır. Öğrenme-öğretme sürecinde Hayat Bilgisi dersi öğretim programı öğrenciyi sorgulayan ve keşfeden bir birey olarak tanımlarken, HABÖP ise öğrencinin öğrendiği bilgileri aile ve günlük yaşam pratiğine dönüştürmesini hedeflemektedir. Ölçme-değerlendirme boyutunda Türkiye'de esnek ve süreç odaklı, Suudi Arabistan'da ise daha standart ve teknoloji destekli bir yaklaşım benimsediği belirlnmiştir. Araştırmanın bulgularına dayanarak çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Her iki ülkede dijital ve etkileşimli öğrenme araçlarının kullanımının artırılması; değerler eğitiminin sınıf içi uygulamalarla daha derinlemesine incelenmesi; öğretim programlarının uygulamadaki etkisinin öğretmen ve öğrenci görüşleriyle değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the 2024 Life Studies Curriculum implemented in Türkiye and the 2022 Life and Family Skills Curriculum implemented in Saudi Arabia were comparatively examined. The research was conducted within the framework of qualitative research using a document analysis design; the data were collected from official documents obtained from the Ministry of National Education and the Education and Training Evaluation Commission and analyzed through descriptive analysis. The curricula were compared in terms of objectives, content, teaching–learning processes, and assessment and evaluation approaches. The findings indicate that both curricula adopt a student-centered approach, aim to develop basic life skills, and emphasize values education. The Turkish Life Studies Curriculum, with its constructivist and interdisciplinary structure, addresses social-emotional learning, citizenship awareness, and 21st-century skills in an integrated manner, whereas the Saudi Life and Family Skills Curriculum presents a simpler and more practice-oriented structure focusing on Islamic morals, family life, and skills applicable to daily life. In the Turkish curriculum, values are integrated through the Virtue–Value–Action model, while in the Saudi curriculum, values are addressed directly within the framework of religious, cultural, and national identity. In the teaching–learning process, the Turkish curriculum defines the student as an individual who questions and explores, whereas the Saudi curriculum aims for students to transform acquired knowledge into family and daily life practices. In terms of assessment and evaluation, a flexible and process-oriented approach is adopted in Türkiye, while a more standardized and technology-supported approach is emphasized in Saudi Arabia. Based on the findings, several recommendations were developed, including increasing the use of digital and interactive learning tools in both countries, examining values education more deeply through classroom practices, and evaluating the implementation of curricula through teacher and student perspectives.