Hadisler bağlamında erken yaşta evlilik meselesi
The issue of early marriage in the context of hadiths
- Tez No: 998146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PEYMAN ÜNÜGÜR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Oryantalist eleştirilerin son dönemde muhatabı haline gelen, erken yaşta evlilik hadisleri hem İslam tarihinde hem de günümüzde ele alınan aynı zamanda farklı dönemlerde yaşamış alimlerce tartışılan bir konu olması nedeniyle araştırılmaya değer bir konu olarak görülmektedir. Bu konu üzerinden İslam'a ve Hz. Peygamber'e birçok eleştiri yöneltilmiş, buna karşılık Müslüman alimler tarafından bu eleştirileri çürüten veya savunan birçok karşı argümanlar üretilmiştir. Bu durum konu ile ilgili ayrışmaların yaygınlaşmasına ve farklı yorumlar üretilmesine neden olmaktadır. Konuyla ilgili günümüzde bir netlik bulunmaması dikkat çekmekte ve bu belirsizliğe bir netlik kazandırmak bu çalışmanın temel hedefini oluşturmaktadır. Bu doğrultuda çalışmada öncelikle hem sürekliliği ele almak hem de Nebevi öğreti dönemini daha iyi ortaya koyabilmek amacıyla Cahiliye toplumu genel bir çerçeveyle anlatılmakta ardından erken yaşta evlilik durumunun nasıl olduğu ele alınmaktadır. Aynı bölüm içerisinde Nebevi öğreti dönemindeki durumu aynı şekilde genel hatlarıyla çizilmekte ve erken yaşta evlilik örneklerine yer verilerek konunun hadisler bağlamında değişimi ifade edilmekte ve ilk bölüm burada sonlanmaktadır. İkinci bölüm de erken yaşta evlilik konusu ile temel rivayet olan Hz. Âişe'nin evlilik yaşı ile ilgili olan hadis ve konu ile ilgili çok da gündeme getirilmeyen, Hz. Fatıma'nın Hz. Ali ile olan evliliğini ele alan hadis tahric çalışmasından geçirilmektedir. İslam alimlerince, hadis şerh kaynakları doğrultusunda bu hadisler üzerinde erken yaşta evlilik bahsi ile ilgili bulgular tespit edilmektedir. Ayrıca bu konunun anlaşılmasındaki farklılıkları gözler önüne serebilmek adına farklı dönemlerdeki şerh eserleri incelenerek değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu doğrultuda hem belli bir dönemin konuya bakışı hem de dönemsel farklılaşmalara dikkat çekilmekte ve ikinci bölüm bu şekilde tamamlanmaktadır. Çalışmamızın son bölümünde, aynı zamanda da günümüz dünyasında büyük bir problemi oluşturan erken yaşta evlilik bahsi İslam ülkeleri özelinde ele alınmaktadır. Ana konuya geçmeden önce evlilik kavramı üzerinde durulmakta ve uluslararası kabul gören bir tanım ile İslam mezheplerindeki fıkhi tanımlar ele alınmaktadır. Sonrasında ise değişen dünya düzeninde evlilik yaşları üzerinde durulmakta ve genel bir durum analizi yapılmaktadır. Günümüz dünyasında İslam coğrafyalarında büyük bir sorunu teşkil eden erken yaşta evlilik konusu dikkat çekmekte ve halen İslam coğrafyalarında erken yaşta evlilik hadisleri kaynak gösterilerek çocukların evlendirildiği gerçeği karşımıza çıkmaktadır. Karşılaştığımız bu durum sünnetin çağa taşınmasının gereğini ve bu konudaki yanlış anlaşılmaların Müslüman toplumları getirdiği son durumu gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
The hadiths that address early age marriage have recently become a frequent subject of orientalist criticism. Since this issue has been discussed throughout Islamic history and interpreted by scholars from various periods, it is considered a topic worth examining. Especially today, as mentioned earlier, the age of Hazrat Aisha (May Allah Be Pleased With Her) at the time of her marriage has become a matter of debate among orientalist scholars. Through this discussion, many criticisms have been directed toward Islam and the Prophet Muhammad (Peace Be Upon Him). In response, numerous Muslim scholars have produced counterarguments aiming either to defend or to refute these claims. As a result, the issue has given rise to differing perspectives and a variety of interpretations. The ongoing uncertainty surrounding this topic in contemporary discussions is noteworthy, and this study aims primarily to clarify this ambiguity. To this end, the first chapter provides an overview of pre-Islamic (Jahiliyyah) society to understand both the continuity of certain social practices and the background of the Prophetic teaching period. The situation of early age marriage during that period is then examined. The same chapter also outlines the general characteristics of the Prophetic teaching period and includes examples of early age marriages, thereby tracing how the topic evolved within the framework of hadiths. The first section concludes with this discussion. The second chapter subjects both the primary narration concerning the topic of early age marriage, specifically the hadith regarding the marriage age of Hazrat Aisha (May Allah Be Pleased With Her) and a less frequently cited hadith concerning the marriage of Hazrat Fatimah (May Allah Be Pleased With Her) to Hazrat Ali (May Allah Be Pleased With Him) to a complete takhrij (authentication) process. In accordance with classical hadith commentary sources, findings related to the subject of early age marriage are identified through an analysis of these hadiths by Islamic scholars. Furthermore, to highlight the differences in the understanding of this topic, commentaries from different historical periods are examined and evaluations are made. Accordingly, attention is drawn both to the perspective of a specific period and to variations across different eras, in this manner the second chapter is concluded. In the final chapter, early age marriage, which also represents a significant problem in the modern world, is discussed with a particular focus on Muslim societies. Before addressing the main topic, the study first examines the concept of marriage itself, presenting both internationally recognized definitions and jurisprudential interpretations from different Islamic legal schools. It then explores how marriage age has been perceived within the changing global context, offering a general assessment of the current situation. It is observed that early age marriage continues to pose serious challenges within many Muslim societies, where hadiths related to such marriages are still cited as justifications for child marriage. This reality illustrates the difficulties of transmitting the Prophetic tradition into the modern era and exposes the consequences of misunderstandings surrounding the issue. The study concludes with a comprehensive evaluation of the findings and observations obtained throughout the research.