Gediz şehrinin coğrafi etüdü
Geographical investigation of Gediz (town)
  1. Tez No: 99815
  2. Yazar: MUSTAFA TOKYAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ÖZAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ GEDİZ ŞEHRİNİN COĞRAFİ ETÜDÜ Mustafa TOKYAY Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Aralık 2000 Danışman: Doç. Dr. Lütfi ÖZAV Gediz, Kütahya iline bağlı bir ilçe merkezidir. Bugüne kadar yöreyle ilgili detaylı bir coğrafî araştırma yapılmamıştır. Bu durum, araştırmamızın temel amacım oluşturmaktadır. Araştırmada Gediz ilçe merkezinin fizikî, beşerî ve ekonomik coğrafya özellikleri ele alınarak, şehirsel fonksiyonları coğrafi bir bakış açısıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca başlıca plânlama sorunları da belirlenip, çözüm önerileri teklif edilmiştir. Şehrin özellikleri incelenirken genel eserlerin yam sıra, çeşitli periyodiklerden de yararlanılmıştır. Bunun yanında, gözlemlerden de büyük ölçüde faydalanılma yoluna gidilmiştir. Araştırmalar sonucunda, yöredeki beşerî ve ekonomik faaliyetleri iklimin olumlu, tektonik yapının ise olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Düzenli ve modern bir yapılaşmanın görüldüğü şehirde, ulaşımla ilgili bazı sorunlar söz konusudur. Ekonomik fonksiyonların yeterince gelişmediği yörede, istihdam zorluklan nedeniyle ilçe dışına yönelik göçler yaşanmaktadır.Ill Yerleşim sahası jeolojik yapı ve tarım alanlarına bağlı olarak daha çok kuzey ve kuzeybatı yönünde genişlemektedir. Yörenin ekonomisinde tarımın payı oldukça azdır. Nitekim aktif nüfusun çoğu geçimini sanayi ve hizmet sektöründen sağlamaktadır. Bu nedenle, şehirdeki sanayinin gelişmesini sağlayıcı önlemlerin alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
IV THE SUMMARY OF THESIS FOR MASTER OF SCIENCE GEOGRAPHICAL INVESTIGATION OF GEDİZ (TOWN) Prepared by Mustafa TOKY AY The Head Office Of Social Sciences On Secondary Education The Branch Of Geographical Sciences Institude Of Social Sciences Of Afyon Kocatepe University December, 2000. Consulted by Doç. Dr. Lütfi ÖZAV Gediz is a town in Kütahya. There has never been a detailed investigation before. It is the essential part of our search. In this investigation, functions of the city were found out through geographical aspects looking in to physical, human and economical geography features. In addition to this, the problems of planning were detected and solutions were offered. Not only were general Works searched, but various documents and reports prepared regularly were also used during this investigation about city features. The Observation was another useful source, too. According to searches, climate has a positive effect, but surface formed tectonic ancraft, has a negative effect on human and economical actions in the area. Modern and steady buildings have been constructed carefully in the city. On the other hand, it has some problems dealing with transportation. There is no enough progress on economical functions in the area. It causes unemployment problem due to the fact that so many people have been imigrating outside the city.Settlement in the area has been lying throughout the Northern and Northwestern part of the city, becanse of its geological construction and agricultural fields. Agriculture has a little effect on economy. So people have been working in Industry or other sections. Finally, it is the reality that precautions for progressing of industry as soon as possible.