Toplam kalite yönetimi felsefesinin polislik kişiliğine uygulanabilme olanakları
Applicability of the philosophy of tatal quality management to the police's personality
  1. Tez No: 99816
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Tüm dünyada kabul gören ve evrensel değerleri içeren TKY' inin Emniyet Teşkilatınca da ele alınması, incelenmesi ve uygulamaya dönük girişimlerin alt yapısının hazırlanması artık bir ihtiyaçtan öte zorunluluk haline gelmiştir. Bu aşamada TKY' ini, teşkilata uygulamada geçişin zor olduğunu düşünüp hiç bir şey yapmamaktansa, bir şeyler yapma anlayışına uymak gerekir. Çağımızda, Emniyet Teşkilatının halka sunmuş olduğu hizmetlerin yetersiz olduğu ve halkla arasında iletişim kopukluğu hususuna değişik platformlarda sürekli değinilmektedir. Emniyet Teşkilatının yapısının merkez ve hiyerarşik bir sisteme sahip olmakla beraber, hizmetin ne şekilde ve nasıl sunulacağını açıklayan yasal dayanakların elli yıl gibi eski bir tarihi vardır. Bundan dolayı, hizmetin kalitesi düşmüş, maliyeti ise yükselmiştir. TKY, felsefesinin polis kişiliğine uyarlayarak personelin ve hizmet verilen halkın katılımıyla daha verimli, çevresiyle daha barışık bir yönetim sistemi oluşturmak gereklidir.Güvenlik personelinde görülen hatalı davranışlarına, sosyal olmaktan daha çok bireysel bir sorun olarak ele alınması çözüm getirmeyecektir. Diğer bir anlatımla, yanlışların seçilerek ayıklanması değil, bütünleşik yaklaşımın benimsenmesi gereklidir. Çünkü, problem güvenlik personelinin sosyalleşme sürecinden geçmektedir. Çözüm ise, polisin sosyalleşmesinin demokratik ve sivil katılım ile daha geniş ve sivil bir çevre ile bütünleşerek şekillendirmektir. Teşkilat mensuplarına bilgi ve yetenekleri oranda karara katılma fırsatı verilerek,TKY felsefesine geçiş başlatılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The preperation of the basic concepts based upon the consideration, the studies and the applications about Total Quality Managent, which is accepted by all the world and which contains the universal worths, also by the Security Organiation have become an abligation rather than a necessity. At this stage, we should conform the saying of“any redvetion of loss counts as a profit”rather than doing hing, thinking the transition of the applicance of Total Quality Managent in the Security Organization is difficult. Nowadays, it has been being expressed by different platforms that the services which are served to the public by the Security Organization is insufficent and there isn't enough communication between the Security Organization and the public. Although, the structure of the Security Organization has a central and hiearchical system, the legal bases, defining how the duties (services) would be served, were determined approximately 50 years ago. That's why, the quality of the services has been decreased and its cost has increased.“U- AJ-J*İ'.IAjA4.«”U4 fcl'IUıfcfcBy the applicance of the philosophy of Total Quality Managent to the police's personality and by the collaboration of the public which is served, TKY will be a more peaceful management system in the environment. The consideration of fults of the security personnel as an individual problem rather than as a social behavion, will not solve the problem. The proplem is existing in the period of the socialization of the security personnal. And the solution is the formation of the socialization of the police in a wider and more civil environment by means of the democratical and civil collaboration. The Total Quality Managent revolution should be started by giving the Security Organization members the chance to participate to the decision, taking the level of their knowledge and abilities into consideration. IV