Ülseratif kolit tanılı yetişkin hastalarda besin neofobisi ve besin çeşitliliği ile yaşam kalitesi ve CRP değeri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between food neophobia and dietary diversity with quality of life and CRP levels in adult patients diagnosed with ulcerative colitis
  1. Tez No: 998210
  2. Yazar: LÜTFİYE EFDAL DÜLGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA USTAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Ülseratif Kolit tanılı yetişkinlerin besin neofobisini, besin çeşitliliğini ve bu sonuçlar ile yaşam kalitesi ve C-reaktif protein (CRP) değerinin ilişkisini ortaya koymak amacı ile yapılan bu çalışma SANKO Üniversitesi Hastanesi gastroenteroloji polikliniğine başvuran 19-65 yaş arasında aktif dönem (n:31), remisyon dönemi (n:26) ÜK hastaları ve kontrol grubu (n:53) olmak üzere toplam 110 gönüllü birey ile yapılmıştır. Çalışmada veriler; genel anket formu, yeni besin korkusu ölçeği, yaşam kalitesi ölçeği (SF-36), CRP değeri, üç günlük 24 saatlik besin tüketimi ve diyet çeşitliliği aracılığı ile sağlanmıştır. Klinik kolit aktivitesini ölçmek için Mayo skoru kullanılmıştır. Grupların yaş ortalaması sırasıyla remisyon grupta 40±13 yıl, aktif grubunda 36±14 yıl, kontrol grubunda ise 37±11 yıl olarak saptanmıştır. Remisyon grubunun %53,8'i, aktif grubun %51,6'sı ve kontrol grubunun ise %66,0'ı kadınlardan oluşmaktadır (p>0,05). Grupların diyet çeşitlilik skorlarına (DÇS) bakıldığında remisyon grubunun medyan değeri 3,84 (2,29-5,92), aktif grubun 3,97 (2,5-6,51) ve kontrol grubunun 4,44 (1,97-6,54) olduğu saptanmıştır (p<0,05). Remisyon grubunun %34,6'sının, aktif grubun %32,3'ünün ve kontrol grubunun %17'sinin DÇS'lerinin az çeşitli sınıfında olduğu bulunmuştur. Biyokimyasal belirteçlerden C-reaktif protein (CRP) değerinin medyan değeri remisyon grupta 1,65 (1,00-9,00) mg/dl, aktif grupta 2,7 (0,9-100) mg/dl ve kontrol grubunda ise 1,76 (0,2-29,4) mg/dl olarak saptanmıştır (p>0,05). Gruplar arasında yaşam kalitesi alt ölçekleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Yeni besin korkusu ölçeği skoru remisyon grupta 50,0 (21,0-70,0) aktif grupta 58,0 (21,0-70,0) ve kontrol grubunda 45,0 (12,0-69,0) olarak bulunmuştur (p<0,05). Gruplar arasında yapılan iki karşılaştırmalarda farkın aktif ÜK grubundan kaynaklandığı görülmüştür. Remisyon grubunun %80,8'i, aktif grubun %83,9'u ve kontrol grubunun %56,6'sı neofobik olarak bulunmuştur. Remisyon grubunda DÇS ile 'Fiziksel Rol Güçlüğü' ve 'Ağrı' skorları, enerji alımı (kkal), kilogram başına düşen protein arasında pozitif yönde orta düzey ilişki saptanmıştır (p<0,05). Sonuç olarak ÜK hastaları ve kontrol grubu arasında yeni besin korkusu ölçeği skoru ve DÇS'leri arasında fark bulunurken bu skorların yaşam kalitesi skoru ve CRP değeri ile bir ilişkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate food neophobia, dietary diversity, and the relationships of these outcomes with quality of life and C-reactive protein (CRP) levels in adults diagnosed with Ulcerative Colitis (UC). The study included a total of 110 volunteer participants aged 19–65 years who applied to the gastroenterology outpatient clinic of SANKO University Hospital: patients in the active phase of UC (n = 31), patients in remission (n = 26), and a healthy control group (n = 53). Data were collected using a general questionnaire, the Food Neophobia Scale, the Short Form-36 Quality of Life Scale (SF-36), CRP values, three-day 24-hour dietary recalls, and dietary diversity scores. The Mayo score was used to assess clinical colitis activity.The mean ages of the remission, active, and control groups were 40 ± 13, 36 ± 14, and 37 ± 11 years, respectively. Women constituted 53.8% of the remission group, 51.6% of the active group, and 66.0% of the control group (p>0,05). The median Dietary Diversity Scores (DDS) were 3.84 (2.29–5.92) in the remission group, 3.97 (2.50–6.51) in the active group, and 4.44 (1.97–6.54) in the control group (p<0.05). Low dietary diversity was observed in 34.6% of the remission group, 32.3% of the active group, and 17.0% of the control group. Among biochemical markers, the median CRP levels were 1.65 (1.00–9.00) mg/dL in the remission group, 2.7 (0.9–100) mg/dL in the active group, and 1.76 (0.2–29.4) mg/dL in the control group, with no statistically significant difference between groups (p>0.05). No significant differences were found among the groups in terms of quality-of-life subscale scores (p>0.05). The median Food Neophobia Scale scores were 50.0 (21.0–70.0) in the remission group, 58.0 (21.0–70.0) in the active group, and 45.0 (12.0–69.0) in the control group (p<0.05). Pairwise comparisons indicated that this difference was primarily attributable to the active UC group. Food neophobia was observed in 80.8% of the remission group, 83.9% of the active group, and 56.6% of the control group. In the remission group, moderate positive correlations were found between DDS and the Physical Role Functioning and Pain subscales of quality of life, as well as daily energy intake (kcal) and protein intake per kilogram of body weight (p<0.05). In conclusion, although differences were observed between UC patients and the control group in terms of Food Neophobia Scale scores and dietary diversity scores, no relationship was found between these scores and quality-of-life measures or CRP levels.