Koroner arter hastalığı ve dislipidemi tanısı alan kronik böbrek hastalarında omega-3 desteğinin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of omega-3 supplementation in chronic kidney disease patients diagnosed with coronary artery disease and dyslipidemia
  1. Tez No: 998235
  2. Yazar: EDA BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDA SALEKİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Klinik çalışmalar, omega-3 yağ asitlerinin inflamasyon, oksidatif stres ve lipid metabolizması üzerindeki düzenleyici etkileri sayesinde başta kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere diğer kronik hastalıklarla ilişkili metabolik ve inflamatuvar süreçler üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, koroner arter hastalığı ve dislipidemi tanısı alan kronik böbrek hastalarında omega-3 yağ asidi takviyesinin inflamatuvar, oksidatif stres biyobelirteçleri, lipid profili ve bazı böbrek fonksiyon göstergeleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışma, dahil edilme kriterlerini karşılayan 45–80 yaş aralığındaki toplam 53 erkek birey (n=27 müdahale grubu, n=26 kontrol grubu) ile yürütülmüştür. Müdahale grubundaki bireyler 12 hafta süreyle günlük 2000 mg omega-3 yağ asidi takviyesi almıştır. Bireylerin demografik özellikleri ve beslenme alışkanlıkları yüz yüze anket yöntemiyle değerlendirilmiş, beslenme durumları Subjektif Global Değerlendirme (SGD) formu ile belirlenmiştir. Çalışma başlangıcında ve sonunda tüm bireylerden alınan kan örneklerinde lipid profili, inflamatuvar ve oksidatif stres biyobelirteçleri ile böbrek fonksiyon parametreleri analiz edilmiştir. Çalışma sonunda, müdahale grubunda kontrol grubuna kıyasla trigliserit, total kolesterol, LDL-kolesterol ve homosistein düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma, HDL-kolesterol düzeyinde ise istatistiksel olarak anlamlı artış saptanmıştır (p<0,05). CRP düzeyleri hem müdahale hem de kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmıştır (p<0,05). IL-6 ve TNF-α düzeyleri ise müdahale grubunda azalma gösterip (p<0,05), kontrol grubunda göstermemiştir (p>0,05). Her iki grupta da oksidatif stres düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak, omega-3 yağ asidi takviyesinin lipid profili ve inflamasyon üzerinde olumlu katkı sağlayabileceği ve bu hasta grubunda destekleyici bir beslenme yaklaşımı olarak değerlendirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Clinical studies show that omega-3 fatty acids have positive effects on metabolic and inflammatory processes associated with cardiovascular diseases and other chronic diseases, thanks to their regulatory effects on inflammation, oxidative stress, and lipid metabolism. The aim of this study is to evaluate the effects of omega-3 fatty acid supplementation on inflammatory and oxidative stress biomarkers, lipid profile, and some renal function indicators in chronic kidney disease patients diagnosed with coronary artery disease and dyslipidemia. The study was conducted with a total of 53 male individuals aged 45–80 years (n=27 intervention group, n=26 control group) who met the inclusion criteria. Individuals in the intervention group received 2000 mg of omega-3 fatty acid supplementation daily for 12 weeks. Demographic characteristics and dietary habits of individuals were assessed using face-to-face surveys, anthropometric measurements were taken, and nutritional status was determined using the Subjective Global Assessment (SGD) form. Blood samples taken from all individuals at the beginning and end of the study were analyzed for lipid profile, inflammatory and oxidative stress biomarkers, and kidney function parameters. At the end of the study, a statistically significant decrease in triglyceride, total cholesterol, LDL-cholesterol, and homocysteine levels and a statistically significant increase in HDL-cholesterol levels were observed in the intervention group compared to the control group (p<0.05). CRP levels decreased significantly in both the intervention and control groups (p<0.05). IL-6 and TNF-α levels decreased in the intervention group (p<0.05) but did not decrease in the control group (p>0.05). There was no statistically significant difference in oxidative stress levels between the two groups (p>0.05). In conclusion, it is thought that omega-3 fatty acid supplementation may have a positive impact on lipid profile and inflammation and can be considered as a supportive nutritional approach in this patient group.