Timurlu mirzalarının eğitimi, askeri faaliyetleri ve isyanları
The education, military activities, and rebellions of the Timurid mirzas
- Tez No: 998245
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAMİL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
1370 yılında tarih sahnesine çıkan Timurlu Devleti'nin kurucusu Emir Timur hayatı boyunca devletinin geniş sınırlara ulaşmasını ve uzun süre güçlü kalmasını hedeflemiştir. Timur inşa etmiş olduğu devletinin hâkim bir güç olarak devam etmesinin yalnızca kendisinin değil haleflerine de bağlı olduğunu iyi bilmekteydi. Bu nedenle kendisinden sonra gelecek olan hanedan üyelerinin eğitimine büyük önem vermiştir. Timurlularda devlet hanedanın ortak malı olduğundan her mirzanın tahta çıkma hakkı bulunmaktaydı. Timur, mirzalık kurumuna önem vererek onların her alanda gelişmesini sağlayacak bir sistem kurmuştu. Bu sistem gereği Timurlu mirzaları doğdukları andan itibaren titizlikle özel kişiler tarafından yetiştirilmekteydi. Çocukluk yaşlarında kendilerine tayin edilen atabeylerin sorumluluğu altında pek çok alanda dersler verilerek iyi bir eğitim almaları sağlanıyordu. Mirzalar belirli bir yaşa ulaştıklarında, Timur onları seferlerde çeşitli görevlerle sorumlu tutmak suretiyle askeri eğitimlerini pekiştiriyordu. Askeri eğitimin yanısıra mirzalar kendilerine tahsis edilen atabeylerin eşliğinde Timur'un belirtmiş olduğu eyaletlerde görevlendirilerek o bölgenin tüm sorumluluğunu da üstleniyorlar ve siyasi yönden de kendilerini geliştirme fırsatı buluyorlardı. Mirzalar bu vilayetlerde her ne kadar güçleri sınırlandırılmış bir şekilde merkeze bağlı olsalar da bir hükümdar gibi deneyim kazanıyorlardı. Timur'un ölümünden sonra mirzalar, daha çok ilim, iktisat ve mimari sahalarda onun politikalarını sürdürmüştür. Mirzalar söz konusu alanlarda onun bıraktığı bu anlayışı muhafaza etmiş ve dikkate değer katkılar ortaya koymuşlardır. Diğer taraftan Timur ölmeden torunu Mirza Pir Muhammed'i veliaht ilan etmiş olsa da devlet teşkilatında belirli konuma ulaşan diğer mirzalar onun bu vasiyetine uymamışlardır. Timur'un ölümüyle birlikte hanedan mensupları arasında büyük mücadeleler meydana gelmiştir. Ortaya çıkan bu isyanları bastıran Timur'un oğlu Mirza Şahruh tahta çıkmış ve isyanları bastırarak kendi hakimiyetini tesis etmeye gayret etmiştir. Mirza Şahruh hâkim olduğu süre içerisinde her ne kadar devleti babasının zamanındaki gibi korumaya çalışsa da kendisinin vefatından sonra mirzaların isyanları ve taht mücadeleleri her geçen zaman daha şiddetli ve daha kanlı olmuştur. Tahta geçen Mirza Ebu Said hükümdarlığı süresince mirzalar tarafından çıkarılan ayaklanmalarla uğraşmış ve dış güçlerle yeterince ilgilenememiştir. Mirza Hüseyin Baykara her ne kadar tahta çıktıktan sonra iç isyanları bastırmak için uğraşsa da devletin çöküşünü engelleyememiştir. Tezimizin ana probleminin seçilmesinde söz konusu bu isyanların devlete olan etkisi meselesi belirleyici olmuştur. Çalışmamızın ana problemi, Timurlu mirzalarının devlet teşkilatında aldığı roller ve giriştikleri isyanların Timurlu Devleti'nin geleceğini ne şekilde etkilediğidir. Bu bağlamda araştırmada ortaya çıkan alt problemlerden biri, Timurlu mirzalarının yetiştirilmesinde aldıkları eğitimin ve eyalet merkezlerine gönderilmelerinin katkılarının ne olduğu sorusudur. Devamında, mirzaların evliliklerinde siyasetin etkisi incelenecektir. Bunun yanı sıra, Timur'dan geriye kalan kültürel mirasa yönelik olarak Timurlu mirzalarının benimsedikleri politikalar değerlendirilecektir. Araştırmanın bir diğer boyutu, Emir Timur döneminde mirzaların savaşlardaki etkileri ve rollerinin değerlendirilmesidir. Bu kapsamda çalışmada Timurlu mirzalarının devlet teşkilatındaki konumlarına açıklık getirilmesi amaçlanmaktadır. Son olarak, Timurlu devlet sistemi içerisinde mirzaların ayaklanmalarının sebepleri ve bu ayaklanmaların devletin yıkılışına nasıl etki ettiği ele alınacaktır. Bu problem ışığında, giderek yoğunlaşan isyanların devlete verdiği zararlar dönemler halinde incelenerek sorulara yanıt aranacaktır.
Özet (Çeviri)
The Timurid Empire, which emerged on the historical stage in 1370, was founded by Emir Timur, who throughout his life aimed for his state to expand its borders and remain powerful for a long time. Timur knew well that the continuation of his state as a dominant power depended not only on himself but also on his successors. Therefore, he placed great importance on the education of the members of the dynasty who would come after him. In the Timurid Empire, since the state was the common property of the dynasty, every mirza had the right to ascend the throne. Timur, valuing the institution of mirza, established a system that would ensure their development in every field. According to this system, Timurid mirzas were meticulously trained by special individuals from the moment they were born. In their childhood, under the responsibility of the atabegs assigned to them, they received lessons in many fields, ensuring they received a good education. When the mirzas reached a certain age, Timur reinforced their military training by assigning them various duties in campaigns. In addition to military training, the mirzas, accompanied by their assigned atabegs, were appointed to provinces specified by Timur, assuming full responsibility for those regions and having the opportunity to develop themselves politically. Although their power was limited and they were subordinate to the central government in these provinces, the mirzas gained experience similar to that of a ruler. After Timur's death, the mirzas continued his policies, particularly in the fields of science, economics, and architecture. They preserved his legacy in these areas and made significant contributions. On the other hand, although Timur had declared his grandson Mirza Pir Muhammed as heir apparent before his death, other mirzas who had reached certain positions in the state apparatus did not abide by this will. Following Timur's death, great struggles erupted among the members of the dynasty. Timur's son, Mirza Shahrukh, suppressed these rebellions, ascended the throne, and strived to establish his own rule by suppressing the uprisings. Although Mirza Shahrukh tried to preserve the state as it had been during his father's reign, after his death, the rebellions and power struggles among the mirzas became increasingly violent and bloody. Mirza Abu Said, who ascended the throne, struggled with the uprisings instigated by the mirzas during his reign and was unable to adequately address external powers. Although Mirza Husayn Baykara tried to suppress internal rebellions after ascending the throne, he could not prevent the collapse of the state. The main problem chosen for this thesis is the impact of these rebellions on the state. The main problem of our study is how the roles of the Timurid mirzas in the state organization and the rebellions they initiated affected the future of the Timurid state. In this context, one of the sub-problems that emerged in the research is the question of what contribution the education they received and their assignments to provincial centers made to their upbringing. Subsequently, the influence of politics on the marriages of the mirzas will be examined. Furthermore, the policies adopted by the Timurid mirzas regarding the cultural heritage left behind by Timur will be evaluated. Another dimension of the research is the assessment of the influence and roles of the mirzas in the wars during the reign of Emir Timur. In this context, the study aims to clarify the positions of the Timurid mirzas within the state organization. Finally, the reasons for the mirza rebellions within the Timurid state system and how these rebellions affected the collapse of the state will be examined. In light of this problem, the damage caused to the state by the increasingly intense rebellions will be examined in periods to find answers to the questions.