Mikro-öğrenme stratejisi temelli siber güvenlik sanal öğrenme ortamının geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Development and evaluation of microlearning strategy based cyber security virtual learning environment
- Tez No: 998246
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM ALEV ÖZKÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, platformdan bağımsız Mikro-öğrenme Stratejisi Temelli Siber Güvenlik Sanal Öğrenme Modüllerinin (SG-SÖM) tasarlanması, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bütünsel Tasarım Tabanlı Araştırma modeli çerçevesinde yapılandırılan araştırma, Yaratıcı Tasarlama, Rasyonel Analiz ve Yaratıcı Geliştirme olmak üzere üç döngüde gerçekleştirilmiştir. Yaratıcı Tasarlama döngüsünde tasarlanan, Yaratıcı Geliştirme döngüsünde yeniden düzenlenen SG-SÖM, Rasyonel Analiz döngüsünde ve Yaratıcı Geliştirme döngüsünün“Test Etme”aşamasında uygulanmış ve değerlendirilmiştir. Katılımcıların SG-SÖM'e yönelik algıladıkları çok boyutlu bilişsel yükü ölçmek için araştırma kapsamında Türkçeye uyarlanan Sanal Ortamlar İçin Çok Boyutlu Bilişsel Yük Ölçeği, çoklu ortam tasarım ilkeleri algılarını ölçmek için araştırma kapsamında geliştirilen Çoklu Ortam Tasarım İlkeleri Uygulanma Düzeyi Algısı Dereceli Puanlama Anahtarı ve siber güvenlik farkındalık, bilgi ve davranış düzeylerini ölçmek için Siber Güvenlik Anketi kullanılmıştır. Yaratıcı Tasarlama döngüsünde geliştirilen SG-SÖM, Rasyonel Analiz döngüsünde elde edilen verilerin analizi ile ortaya çıkan bulgular doğrultusunda, Yaratıcı Geliştirme Döngüsünde yeniden düzenlenmiştir. Yaratıcı Geliştirme döngüsü sonunda yeniden düzenlenen SG-SÖM tekrar uygulanmıştır. Her iki uygulamada, katılımcıların SG-SÖM'e yönelik algıladıkları çok boyutlu bilişsel yük düzeyinin düşük olduğu, ancak ikinci uygulama sonunda bu düzeyin ilk uygulamaya göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha düşük olduğu belirlenmiştir. Her iki uygulamada katılımcıların SG-SÖM'e yönelik Konu dışı işlemleri azaltma ve Üretkenlik algılarının oldukça iyi düzeyde olduğu; Temel Süreçleri Yönetme algısının ilk uygulama sonunda kabul edilebilir düzeyde olduğu, ikinci uygulama sonunda iyi düzeyde olduğu görülmüştür. İkinci uygulama sonunda katılımcıların uygulama öncesine göre siber güvenlik farkındalık, bilgi ve davranış düzeylerinde uygulama öncesinde göre istatistiksel olarak anlamlı bir artışın meydana geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to design, develop, and evaluate platform-independent Cybersecurity Virtual Learning Modules (CS-VLM) based on Micro-learning Strategy. The research, structured within the framework of the Holistic Design-Based Research model, was conducted in three cycles: Creative Conceiving, Rational Analyzing, and Concrete Development. The CS-VLM was designed in the: Creative Conceiving cycle and reorganized in the Concrete Development cycle. The CS-VLM was implemented and evaluated during the Rational Analysis cycle and at the“Testing”phase of the Concrete Development. To measure participants' perceived multidimensional cognitive load regarding the CS-VLM, the Multidimensional Cognitive Load Scale for Virtual Environments was used, the Application-Level Perception Scale for Multimedia Design Principles was utilized to assess perceptions of multimedia design principles, and the Cybersecurity Survey was employed to measure levels of awareness, knowledge, and behavior in cybersecurity. The CS-VLM developed in the Creative Conceiving cycle was rearranged in the Concrete Development cycle based on the findings obtained from the analysis of data in the Rational Analysis cycle. In both implementations, it was determined that students perceived a low level of multidimensional cognitive load regarding the CS-VLM; however, at the end of the second implementation, the level of multidimensional cognitive load was statistically significantly lower compared to the first implementation. In both implementations, participants had a good perception of minimize extraneous processing and generative processing regarding the CS-VLM; the perception of managing essential processes was at an acceptable level at the end of the first implementation and at a good level by the end of the second implementation. It was observed that, after the second implementation, there was a statistically significant increase in participants' levels of awareness, knowledge, and behavior in cybersecurity compared to before the implementation.