Eğitimde yapay zekâ uygulamalarına yönelik bilim ve sanat merkezleri (BİLSEM) ve devlet okulu öğretmenlerinin görüşleri
Opinions of science and art centers (BILSEM) and public school teachers on artificial intelligence applications in education
  1. Tez No: 998282
  2. Yazar: MELTEM ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE YABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitimde yapay zekâ kullanımının öğretim uygulamalarına katkılarını öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirerek BİLSEM ve devlet okulları bağlamında incelemektir. Bu amaç doğrultusunda belirlenen ana problem şudur: Eğitimde yapay zekâ uygulamalarına yönelik öğretmen görüşleri nelerdir? Araştırmada nitel yöntemlerden biri olan temel nitel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu, BİLSEM bünyesinde görev yapan 10 öğretmen ve devlet okullarında görev yapan 10 öğretmenden oluşmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmada kullanılan görüşme soruları, araştırmacı tarafından ilgili uzmanların görüşlerinden yararlanılarak oluşturulmuştur. Katılımcılar belirlenirken, amaçsal örneklemlerden elverişli örneklem kartopu tekniği kullanılmıştır. Görüşme yapılan öğretmenler, 2024 yılında İstanbul'daki farklı okullardan rastgele seçilmiştir. Çalışma bulguları, yapay zekânın eğitim ortamlarındaki dönüştürücü etkisini incelemektedir. Özellikle yapay zekâ okuryazarlığı, öğrencilerin ve eğitimcilerin yapay zekâ yeterliliği ile gelişmiş eleştirel düşünme becerilerinin gerekliliğine odaklanmaktadır. Sonuç olarak, günümüz eğitim bağlamında yapay zekâ teknolojilerinin ve bu teknolojilerin toplumsal etkilerinin anlaşılması önemlidir. Yapay zekâ sistemlerinden amaçlı ve nitelikli çıktılar elde edebilme becerisi, eğitim süreçlerini zenginleştirmesi ve öğrencilerde eleştirel düşünme ediniminin gelişimini desteklemesi açısından önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the contributions of artificial intelligence use in education to teaching practices by evaluating teachers' views in the context of BİLSEM and public schools. The main problem identified in line with this purpose is: What are teachers' views on artificial intelligence applications in education? A basic qualitative design, one of the qualitative methods, was used in the study. The study group consisted of 10 teachers working at BİLSEM and 10 teachers working at public schools. Data were collected using a semi-structured interview method. The interview questions used in the study were developed by the researcher with the help of relevant experts. When determining the participants, the snowball technique was used from purposive samples. The teachers interviewed were randomly selected from different schools in Istanbul in 2024. The findings of the study examine the transformative impact of artificial intelligence in educational environments. In particular, artificial intelligence literacy focuses on the necessity of advanced critical thinking skills and artificial intelligence competence among students and educators. Consequently, understanding artificial intelligence technologies and their societal impacts is considered a fundamental competency in today's educational context. The ability to obtain purposeful and qualified outputs from artificial intelligence systems plays an important role in enriching educational processes and supporting the development of critical thinking skills in students.