Osmaniye ilinde lise düzeyinde okul müsabakalarında oynayan sporcuların durumluk ve sürekli kaygı durumlarının incelenmesi
Investigation of state and treat anxiety situations of athletes playing in school competitions at high school level in Osmaniye province
- Tez No: 998281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞIHMEHMET YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sosyoloji, Sports, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Osmaniye ilinde lise düzeyinde okul müsabakalarında oynayan sporcuların durumluk kaygı ve sürekli kaygı düzeylerinin araştırılmasıdır. Araştırmanın evrenini, Osmaniye ilindeki lise düzeyinde okul müsabakalarında mücadele eden sporcular oluşturmaktadır. Araştırmada basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 519 kadın 282 erkek toplam 801 sporcu araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Kişisel Bilgi Formu, (II) Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (DSKÖ) olmak üzere toplam 2 bölüm yer almıştır. Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (DSKÖ) İki Faktörlü Kaygı Kuramı'ndan yola çıkarak Spielberger (1966) tarafından geliştirilmiş ve 1983'te Le Compte ve Öner tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılarak Türkçeye uyarlanmıştır. Ölçeğin birinci bölümünde durumluk kaygıyı, ikinci bölümünde ise sürekli kaygıyı ölçmeye yönelik 20'şer madde yer almaktadır. Bu nedenle birinci bölüm Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ) olarak adlandırılmakta ve İkinci bölüm ise Sürekli Kaygı Ölçeği (SKÖ) olarak adlandırılmaktadır. Dolayısıyla DSKÖ iki alt boyut olarak değerlendirilmekte genel bir toplam puan hesaplanmamaktadır (Le Compte ve Öner, 1983). Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS istatistik programının 27.0 sürümüyle yapılmıştır. Verilerin hangi testlerle analiz edileceğine karar vermek amacıyla, verilerin normal dağılıma uyumunu değerlendirmek için Shapiro-Wilk Normallik testi uygulanmıştır. İlgisiz gruplardan iki örnek ortalamasını karşılaştırmak için Bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla örnek ortalamasını karşılaştırmak için ANOVA analizi kullanılmıştır. Anova analizi neticesinde anlamlı çıkan değişkenlerde Post Hoc analizi olarak Tukey ve Tamhane analizi yapılmıştır. Sonuç olarak; lise düzeyinde müsabakalara katılan sporcuların durumluluk ve sürekli kaygı puanlarının cinsiyet, yaş, sınıf düzeyine, aile gelir düzeyine, anne eğitim düzeyi ve branşa göre (p<0.05) farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the state and trait anxiety levels of high school athletes participating in interschool competitions in the province of Osmaniye. The population of the research consists of high school athletes competing in interschool tournaments in Osmaniye. A total of 801 athletes, including 519 females and 282 males, were selected through a simple random sampling method and included in the study. A questionnaire was used as the data collection tool, consisting of two parts: (1) a Personal Information Form and (2) the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). The STAI was developed by Spielberger (1966) based on the Two-Factor Theory of Anxiety and was adapted into Turkish by Le Compte and Öner (1983) after validity and reliability analyses. The first part of the scale, the State Anxiety Inventory (SAI), measures state anxiety, while the second part, the Trait Anxiety Inventory (TAI), measures trait anxiety. Each part contains 20 items. Therefore, the STAI is evaluated in two sub-dimensions, and no overall total score is calculated (Le Compte & Öner, 1983). Statistical analyses were conducted using SPSS version 27.0. To determine which statistical tests to apply, the Shapiro–Wilk normality test was used to assess whether the data followed a normal distribution. The Independent Samples t-test was performed to compare the means of two unrelated groups, and ANOVA was used to compare the means of more than two groups. For variables showing significant differences in the ANOVA results, Tukey and Tamhane post-hoc tests were applied. The results aspect; indicated that the state and trait anxiety scores of high school athletes participating in competitions significantly differed according to gender, age, grade level, family income level, mother's education level, and type of (p<0.05) sport.