Kripto para birimleri ile seçilmiş ülke borsa endeksleri arasındaki ilişki: TVP-VAR modeli ile ampirik bir uygulama
The relationship between cryptocurrencies and selected country stock market indices: An empirical application using the TVP-VAR model
  1. Tez No: 998298
  2. Yazar: NEBİ KURTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, kripto para piyasaları ile seçilmiş ülke borsa endeksleri arasındaki zamanla değişen getiri yayılımı ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada, dört büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) ve Tether (USDT) ile Almanya (DAX), Amerika Birleşik Devletleri (DJI ve S&P 500) ve Birleşik Krallık (FTSE100) borsa endekslerinin getiri hareketleri arasındaki etkileşimler analiz edilmiştir. 1 Mayıs 2020 - 29 Aralık 2024 tarihleri arasındaki haftalık kapanış fiyatları kullanılarak getiri serileri oluşturulmuş olup veriler Investing.com finansal veri platformundan elde edilmiştir. Çalışmada, her bir borsa endeksi ile seçilen kripto para birimleri arasındaki dinamik getiri yayılımını değerlendirmek üzere dört ayrı model oluşturulmuştur. Finansal getiri serileri arasındaki ilişkilerin zamanla değişebileceği varsayımına dayanarak analiz yöntemi olarak Zamana Bağlı Parametreli Vektör Otoregresyon (TVP-VAR) modeli kullanılmıştır. Bu yöntem, getirilerin zaman içerisindeki yayılımını dinamik olarak takip etmeye olanak tanımaktadır.Elde edilen bulgular, kripto para birimleri ile seçilmiş borsa endeksleri arasında zamanla değişen ve çift yönlü getiri yayılımları olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle Bitcoin ve Ethereum'un, DAX ve SP500 gibi büyük endekslerle daha güçlü etkileşimlere sahip olduğu gözlemlenmiştir. Buna karşılık, Tether ve Ripple'ın etkilerinin daha sınırlı ve dönemsel olduğu görülmüştür. Ayrıca, küresel belirsizlik dönemlerinde getiri yayılımı etkilerinin şiddetlendiği belirlenmiştir.Çalışma kapsamında model bazlı ne çıkan sonuçlar şunlardır: DAX, DJI ve S&P 500 endeksleri, en fazla getiriyi Ethereum'a yaymakta ve aynı zamanda en fazla getiriyi Ethereum'dan almaktadır. FTSE 100 endeksi ise getiriyi en fazla Ethereum'a yayarken, en yüksek getiriyi USDT'den almaktadır. Bu sonuçlar, Ethereum'un getiriyi hem yayıcı hem de alıcı konumda merkezi bir rol üstlendiğini göstermektedir.Bu bulgular, kripto para ve hisse senedi piyasaları arasındaki getiri yayılımının dinamik doğasını ortaya koymakta ve yatırımcılar, portföy yöneticileri ile politika yapıcılar için risk yönetimi ve çeşitlendirme stratejileri geliştirme açısından önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the time-varying return spillover relationship between cryptocurrency markets and selected country stock market indices is examined. The study analyzes the interactions between four major cryptocurrencies—Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), and Tether (USDT)—and the stock market indices of Germany (DAX), the United States (Dow Jones Industrial Average – DJI and S&P 500), and the United Kingdom (FTSE 100). Return series were constructed using weekly closing prices covering the period from May 1, 2020, to December 29, 2024, and the data were obtained from the Investing.com financial data platform.Within the scope of the study, four separate models were established to evaluate the dynamic return spillovers between each stock market index and the selected cryptocurrencies. Based on the assumption that relationships among financial return series may change over time, the Time-Varying Parameter Vector Autoregression (TVP-VAR) model was employed as the analytical method. This approach allows for the dynamic tracking of return spillovers over time.The empirical findings reveal the existence of time-varying and bidirectional return spillovers between cryptocurrencies and the selected stock market indices. In particular, Bitcoin and Ethereum exhibit stronger interactions with major indices such as the DAX and the S&P 500. In contrast, the effects of Tether and Ripple are found to be more limited and episodic. Moreover, the intensity of return spillover effects is observed to increase during periods of heightened global uncertainty.Key model-based findings indicate that the DAX, DJI, and S&P 500 indices transmit the highest level of returns to Ethereum and simultaneously receive the highest level of returns from Ethereum. The FTSE 100 index, on the other hand, transmits returns most strongly to Ethereum while receiving the highest returns from USDT. These results suggest that Ethereum plays a central role as both a transmitter and receiver of return spillovers within the analyzed system.Overall, these findings highlight the dynamic nature of return spillovers between cryptocurrency markets and stock markets and provide important implications for investors, portfolio managers, and policymakers in terms of risk management and portfolio diversification strategies.