Assessing the effectiveness of flood management: A comparative study between Turkey and the UK
Sel yönetiminin etkinliğinin değerlendirilmesi: Türkiye ve Birleşik Krallık arasında karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 998301
  2. Yazar: ALİ NEDİM YAŞITLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RICHARD TEEUW
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Portsmouth
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sel, küresel ölçekte diğer tüm tehdit türlerinden daha fazla insanı etkileyen ciddi bir hidrolojik tehlikedir; kentleşme ve iklim değişikliği sel olaylarının görülme sıklığını artırmaktadır. Hükümetler tarafından selleri önlemek, müdahale etmek ve etkilerini azaltmak amacıyla çok çeşitli sel yönetimi stratejileri ve yasal çerçeveler oluşturulmuş ve uygulanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye ve Birleşik Krallık'taki sel yönetiminin etkinliğini değerlendirmek ve bu etkinliğin artırılmasına yönelik öneriler sunmaktır. Çalışmada kullanılan araştırma yöntemleri; karşılaştırmalı bir analiz, sel yönetimi etkinlik göstergelerinin geliştirilmesi, sel yönetimi alanında çalışan uzmanlarla yapılan bir dizi görüşme ve karşılaştırmalı vaka çalışmalarını içermektedir. Araştırma bulguları, Türkiye'de hükümetin ağırlıklı olarak reaktif bir yaklaşım benimsediğini, buna karşılık Birleşik Krallık'ın proaktif sel yönetimine yönelik politika ve mevzuatlar oluşturduğunu ortaya koymuştur. Birleşik Krallık'taki temel mevzuat, sel yönetimi kapsamındaki tüm paydaşlar arasında iş birliği ve bilgi paylaşımını yerel topluluk düzeyine kadar teşvik eden 2010 Sel ve Su Yönetimi Yasasıdır. Türkiye'deki reaktif yaklaşımlar ise, etkisiz planlamaya, yetersiz erken uyarı sistemlerine ve sel yönetimi sistemi içinde dağınık paydaş yapısına yol açan, net olmayan yasalarla karakterize edilmektedir. Ayrıca, Türkiye'de yerel topluluk düzeyinde sel yönetimi uygulamaları yetersiz kalmaktadır. Her ne kadar iki ülke de hazırlık, müdahale ve iyileştirme açısından kusursuz bir sel yönetimi seviyesine ulaşamamış olsa da, bu araştırma Birleşik Krallık'taki sistemin Türkiye'deki sisteme kıyasla daha etkili olduğunu göstermektedir. Çalışma, her iki ülkede de sel yönetiminin iyileştirilmesine yönelik bazı öneriler sunmaktadır. Özellikle Türkiye'nin sel planlama girişimlerini ve erken uyarı sistemini geliştirmesi gerekmektedir. Ayrıca, Türkiye'de kurumsal öğrenme düzeyinin artırılması ve sel yönetimine daha fazla paydaşın entegre edilmesi önerilmektedir. Birleşik Krallık bağlamında ise, sel yönetimi uygulamalarının geliştirilmesi ve erken uyarıların gerçek sel olayları sırasında etkili bir şekilde hayata geçirilmesi tavsiye edilmektedir. Son olarak, her iki ülkede de sel yöneticileri için daha sık eğitim verilmesi ve uygun kurumsal öğrenme mekanizmalarının sağlanmasına ihtiyaç olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Flooding is a serious hydrological hazard that affects more people globally than any other type of threat, with urbanization and climate change increasing the occurrence of flooding. A wide range of flood management strategies and legal frameworks are put in place and are being used by governments to prevent, respond, and to lower the impacts of flooding. The aim of this research is to assess the effectiveness of flood management in Turkey and the United Kingdom, and provide recommendations for improving their effectiveness. The research methods used in this study include a comparative study, the development of flood management efficiency indicators (FMEIs), and series of interviews with flood management professionals and comparative case studies. The findings of the research revealed that in Turkey, the government adopts a predominantly reactive approach, while the UK has put in place policies and legislation for proactive flood management. Key legislation in the UK is the Flood and Water Management Act 2010, which advocates for the cooperation and sharing of information among all stakeholder entities within flood management, extending down to local community level. The reactive approaches in Turkey are characterised by non-definite laws that have caused ineffective planning, poor warning systems, and unorganised stakeholders within the flood management system. Additionally, flood management is lacking at the local community level in Turkey. Although the two countries have not achieved impeccable flood management in terms of preparedness, response, and recovery, this research indicates that the UK system is more effective than the Turkish system. The study makes some recommendations for improving flood management in the two countries, notably that Turkey should improve its flood planning initiatives and early warning system. Also, Turkey should improve the level of institutional learning and integrate more flood management stakeholders. In the context of the UK, the study recommends that flood management should be improved, and that the early warnings should be implemented effectively during actual flooding events. Finally, there is a need to provide more frequent training and proper institutional learning for flood managers in both countries.