Tünel kalıp sistemlerinin konvansiyonel kalıp sistemleri ile maliyet ve süre açısından karşılaştırlması
Compari̇son of tunnel formwork systems and conventi̇onal formwork systems i̇n terms of cost and ti̇me
- Tez No: 998302
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUSTAFA ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, günümüz inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılan iki temel kalıp teknolojisi olan tünel kalıp sistemi ile konvansiyonel (geleneksel) kalıp sistemini teknik, yapım süreci ve maliyet açısından karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Çalışmanın ilk bölümünde her iki kalıp sistemine ilişkin genel bilgiler verilmiş; sistemlerin tarihsel gelişimi, kullanım alanları, temel yapım ilkeleri ve uygulama süreçleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ayrıca, bu sistemlerde kullanılan temel kalıp elemanları, malzeme türleri ve montaj süreçleri hakkında teknik bilgiler sunulmuştur. İncelemenin uygulama aşamasında ise, yaklaşık olarak benzer yapı alanlarına sahip fakat farklı mimari planlara göre tasarlanmış iki ayrı binanın, biri tünel kalıp sistemiyle diğeri ise konvansiyonel kalıp sistemiyle inşa edilmesi senaryosu üzerinden kapsamlı bir maliyet karşılaştırması yapılmıştır. Bu karşılaştırmada, malzeme tüketimi, işçilik giderleri, yapım süresi, kalıp döngüsü, iş programına etkisi ve toplam ekonomik verimlilik gibi parametreler dikkate alınarak her iki sistemin avantajları ve sınırlılıkları detaylı şekilde analiz edilmiştir. Sonuç olarak, her iki kalıp sisteminin de kendi koşulları içinde taşıdığı teknik ve ekonomik üstünlükleri olduğu, yapı ölçeği, proje süresi, tekrar sayısı ve tasarım karmaşıklığı gibi faktörlere bağlı olarak tercih edilmesi gereken sistemin değişebileceği vurgulanmıştır. Elde edilen bulgular, özellikle çok katlı konut projelerinde uygun kalıp sisteminin seçilmesi konusunda önemli bir rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents a comparative analysis of two widely used formwork systems in today's construction industry: the tunnel formwork system and the conventional (traditional) formwork system, focusing on technical aspects, construction processes, and cost. The first part of the study provides a general overview of both formwork systems, detailing their historical development, areas of application, fundamental construction principles, and implementation processes. In addition, technical information is presented regarding the primary formwork components, types of materials used, and assembly procedures associated with each system.In the application phase of the study, a comprehensive cost comparison was conducted based on a scenario involving two separate buildings with approximately similar floor areas but designed according to different architectural plans—one constructed using the tunnel formwork system and the other using the conventional formwork system. In this comparison, various parameters such as material consumption, labor costs, construction duration, formwork cycle, impact on the roject roject , and overall economic efficiency were taken into account to analyze the advantages and limitations of both systems in detail. As a result, it has been emphasized that both formwork systems offer distinct technical and economic advantages under specific conditions, and that the choice between them may vary depending on factors such as building scale, roject duration, number of repetitions, and design complexity. The findings obtained from this study serve as a valuable guide for selecting the most appropriate formwork system, particularly in the context of multi-story residential projects.