Beyaz ve mavi yaka çalışanların gözünden; Endüstride çevreci bilinç ve davranışlar
From the perspective of white-collar and blue-collar workers: Environmental awareness and behavior in industry
  1. Tez No: 998309
  2. Yazar: HİLAL SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BERKAY AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, günümüzün en önemli toplumsal ve çevresel meselelerinden biri olan çevre sorunlarının, endüstriyel üretim alanlarında çalışan bireylerin tutum ve davranışları bağlamında sosyolojik bir bakış açısıyla ele alınmasını amaçlamaktadır. Sanayileşmenin yoğun olduğu Kayseri gibi bölgelerde, çevresel farkındalık ve sürdürülebilirlik bilincinin üretimin önemli bir paydaşı olan çalışanların farklı endüstri alanlarında nasıl şekillendiğini anlamak hem akademik literatüre hem de uygulamadaki politika geliştirme süreçlerine katkı sağlayacaktır. Bu tez çalışması, Kayseri ilinde endüstriyel üretim alanlarında çalışan mavi ve beyaz yaka işçilerin çevreci tutumlarını sosyolojik bir perspektifle incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemine dayanan çalışma kapsamında yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, çevresel tutumların sosyoekonomik farklılıklar, eğitim ve kurumsal politikalarla yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, sürdürülebilirlik politikalarının geliştirilmesi ve çevresel bilinç düzeyinin artırılması açısından önemli katkılar sunmaktadır. Çalışma, çevre sosyolojisi literatürüne özgün bir katkı sağlarken, yerel politika yapıcılar ve uygulayıcılar için de yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to address one of today's most important social and environmental issues, environmental problems, through a sociological perspective focusing on the attitudes and behaviors of individuals working in industrial production areas. In regions like Kayseri, where industrialization is intense, understanding how environmental awareness and sustainability consciousness are shaped among employees—who are significant stakeholders in production across different industrial sectors—will contribute both to academic literature and to policy development processes in practice. This thesis study aims to sociologically examine the environmental attitudes of blue-collar and white-collar workers employed in industrial production areas in Kayseri province. Based on a qualitative research method, semi-structured interviews were conducted, and the data were analyzed using thematic analysis. The findings reveal that environmental attitudes are closely related to socioeconomic differences, education, and institutional policies. These results provide significant contributions for the development of sustainability policies and the enhancement of environmental awareness. While offering an original contribution to the literature on environmental sociology, the study also serves as a guide for local policymakers and practitioners.