Genç yetişkinlerde işsizlik kaygısı ile dini başa çıkma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between unemployment anxiety and religious coping among young adults
- Tez No: 998316
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SAĞLAM DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Din, Psychology, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, genç bireylerde işsizlik kaygısı ile dini başa çıkma etkinlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Son yıllarda Türkiye'de yaşanan ekonomik dalgalanmalar, kamu ve özel sektörde istihdam olanaklarının daralması ve uygulamaya konulan tasarruf tedbirleri, özellikle genç nüfus üzerinde belirgin bir işsizlik kaygısına yol açmaktadır. Emekli olan personelin yerine yeni atamaların sınırlandırılması ve yükseköğretim mezunu birey sayısındaki artış, gençlerin gelecek beklentilerini olumsuz yönde etkilemekte ve kaygı düzeylerini artırmaktadır. Ayrıca birçok mezunun, aldığı eğitime uygun bir işte istihdam edilememesi ve bu nedenle farklı meslek alanlarına yönelmek zorunda kalması, işsizlik kaygısının yaygınlaşmasına neden olmaktadır. İşsizlik, bireyler için yalnızca ekonomik değil; aynı zamanda psikolojik ve sosyal sonuçlar doğuran önemli bir stres kaynağıdır. Bu tür stres yaratan yaşam olayları karşısında bireyler, çeşitli başa çıkma stratejilerine yönelmektedir. Bu stratejiler arasında dini başa çıkma, bireyin yaşadığı olumsuzlukları anlamlandırmasında, umut duygusunu korumasında ve psikolojik dayanıklılığını artırmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda çalışmada, genç bireylerin hangi dini başa çıkma etkinliklerine ne düzeyde başvurdukları ve işsizlik kaygısı ile dini başa çıkma etkinlikleri arasında bir ilişkinin bulunup bulunmadığı incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Veriler, İşsizlik Kaygısı Ölçeği ile Dini Başa Çıkma Ölçeği aracılığıyla anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre duygu durumunun işsizlik kaygısının bazı alt boyutları ile dini başa çıkmanın bazı alt boyutlarını yordadığı ayrıca dini başa çıkmanın bazı alt boyutları ile işsizlik kaygısının bazı alt boyutları arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuca göre dini başa çıkma etkinlikleri ile işsizlik kaygısı arasında ilişkinin var olduğu söylenebilir. Bu çalışmanın gençlerin işsizlik kaygısıyla başa çıkma süreçlerinin anlaşılmasına katkı sağlaması ve ruh sağlığı alanında yapılacak çalışmalara yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between unemployment anxiety and religious coping activities among young individuals. Economic fluctuations in Türkiye in recent years, the contraction of employment opportunities in both the public and private sectors, and the implementation of austerity measures have led to a noticeable increase in unemployment anxiety, especially for the young population. The limitation of new appointments to replace retired personnel and the increase in the number of individuals with higher education have negatively affected young people's prospects and increased their anxiety levels. In addition, the fact that many graduates are not employed in a job that sustable fort he education they have received and therefore have to turn to different occupational areas causes widespread unemployment anxiety. Unemployment is not only economically detrimental for individuals; it is also a major source of stress, with psychological and social consequences. In the face of such stressful life events, individuals resort to various coping strategies. Among these strategies, religious coping plays an important role in helping individuals make sense of adverse experiences, maintain hope, and enhance psychological resilience. In this context, the study investigates which religious coping activities young individuals most frequently resort to and whether there is a significant relationship between unemployment anxiety and religious coping activities. The research was carried out on the basis of the screening model from quantitative research models. The data were collected using a survey method via the Unemployment Anxiety Scale and the Religious Coping Scale. The data obtained were analyzed using the SPSS statistical program. According to the research results, it was determined that emotional state predicts some subdimensions of unemployment anxiety and some subdimensions of religious coping, and that there is a significant relationship between some subdimensions of religious coping and some subdimensions of unemployment anxiety. Based on the results of the study, it can be said that there is a relationship between religious coping activities and unemployment anxiety. This study is expected to contribute to the understanding of young people's coping processes with unemployment anxiety and to guide future studies in the field of mental health.