Türkiye'de genç işsizlik sorunu ile mücadelede aktif işgücü piyasası politikaları: Sivas ili örneği
Active labor market policies in fighting the problem of youth unemployment in Turkey: The case of Sivas
  1. Tez No: 740946
  2. Yazar: MURAT AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET UTKU ERDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tüm dünyada en önemli sorunların başında işsizlik sorunu gelmektedir. Dezavantajlı konumda bulunan gençler, işsizlik sorunundan daha fazla etkilenmektedir. Özellikle Türkiye'de genç nüfus yoğunluğu düşünüldüğünde genç işsizlik sorunu ile mücadelenin önemi daha da artmaktadır. Teknolojinin çok hızlı bir şekilde yayılması, artan küresel rekabet, işgücü piyasalarını derinden etkilemiş, bunun sonucunda işgücü piyasasında gerekli tecrübe, nitelik ve becerilere sahip genç işgücüne olan ihtiyaç artmıştır. Bu ihtiyacın karşılanması ve genç işsizliği ile mücadelede aktif işgücü piyasası politikaları önemli hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, Sivas Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen istihdam garantili kurslardan yaralanan gençler ve diğer katılımcıların istihdamda kalma sürelerini tespit ederek istihdamda kalma sürelerini etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için birinci bölümde genç işsizliğine yönelik kavramsal çerçeve, ikinci bölümde Türkiye İş Kurumu genel Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından Türkiye'de uygulanan aktif işgücü istihdam programlarına yönelik veriler ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde İŞKUR veri tabanından elde edilen veriler ile Sivas ilinde 2016-2018 yılları arasında istihdam garantili kurslardan yararlanan 44'ü erkek, 147'si kadın olmak üzere toplam 191 kişinin durumu nicel araştırma yöntemi ile betimsel analizden yararlanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda kadınların erkeklere göre istihdamda kalma sürelerinin daha az olduğu, gençlerin yetişkinlere göre daha az istihdamda kaldığı ve istihdam garantili kursa katılan yükseköğretim mezunu gençlerin istihdamda kalma sürelerinin diğer eğitim durumuna sahip gençlere göre daha az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unemployment is one of the most important problems all over the world. Young people in a disadvantaged position are more affected by the unemployment problem. Especially considering the youth population density in Turkey, the importance of combating youth unemployment increases even more. The rapid spread of technology, increasing global competition have deeply affected the labor market, and as a result, the need for a young workforce with the necessary experience, qualifications and skills has increased in the labor market. Active labor market policies have become important in meeting this need and fighting youth unemployment. The aim of this study is to determine the duration of employment of young people and other participants who benefited from the employment guaranteed courses organized by the Sivas Provincial Directorate of Labor and Employment Agency, and to reveal the factors affecting the duration of their stay in employment. In order to achieve this aim, the conceptual framework for youth unemployment was presented in the first part, and the data on the active labor employment programs implemented in Turkey by the General Directorate of Turkish Employment Agency (İŞKUR) in the second part. In the third part, the data obtained from the İŞKUR database and the situation of a total of 191 people, 44 men and 147 women, who benefited from employment guaranteed courses in Sivas between 2016-2018, were analyzed using descriptive analysis using the quantitative research method. As a result of the research, it has been determined that the duration of employment for women is shorter than men, young people remain in employment less than adults, and the duration of employment of higher education graduates who attend an employment-guaranteed course is shorter than young people with other educational status.