Organ veya doku ticareti suçları
Organ or tissue trafficking crimes
  1. Tez No: 998336
  2. Yazar: MEHMET AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKCEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Organ veya doku naklinin bir tedavi yöntemi olarak yaygınlaşması ile birlikte organ veya doku nakli ihtiyacı bulunan kişilerin nakil sırasında beklemek istememeleri, bazı ülkelerde bağışın yeterli miktarda olmaması insanları yasal olmayan yollara yöneltmektedir. Bununla beraber devletler de yasal olmayan bu girişimleri önlemek için adımlar atmaktadır. Organ veya doku naklinin çerçevesi ülkemizde ilk defa 29/05/1979 tarihinde kabul edilen 2238 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkında Kanun (ODNK) ile belirlenmiştir. 2018 yılına kadar organ veya doku alınması ya da ticaretine ilişkin suçlar hem ODNK hem Türk Ceza Kanunu ile yaptırıma bağlanmıştı. 2018 yılında ODNK'da yapılan değişiklikle birlikte söz konusu suçların cezalandırılmasına ilişkin uygulanacak tek mevzuat ODNK atfıyla TCK haline gelmiştir. TCK m. 91, 'kişiden rızası olmaksızın organ veya doku alma', 'hukuka aykırı olarak ölüden organ veya doku alma', 'organ veya doku satın alma, satma, satılmasına aracılık etme', 'hukuka aykırı şekilde elde edilen organı veya dokuyu saklama, nakletme veya aşılama' ve 'belirli bir çıkar karşılığı organ veya doku teminine yönelik ilan veya reklam verme veya yayınlama' suçlarını düzenlemektedir. Kişiden rızası olmaksızın organ veya doku alınması sonucunda ölmesi halinde kasten öldürme hükümlerinin uygulanacağı ifade edilmiş, birinci ve üçüncü fıkrada yer alan suçların örgüt faaliyeti kapsamında icrası nitelikli hal olarak kabul edilmiştir. TCK m. 92'de zorunluluk hali, TCK m. 93'te de etkin pişmanlık hükümlerine yer verilmiş olup söz konusu suçlar ile organ veya doku naklinin hukuka uygun olarak gerçekleştirilebilmesinin şartları belirli bir sistematik dahilinde ve derinlemesine incelenmiş, önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the widespread adoption of organ and tissue transplantation as a treatment method, those needing organ or tissue transplantation are reluctant to wait for organ or tissue transplantation and the insufficient supply of donors in some countries are leading them to resort to illegal ways. Furthermore, governments are taking precautions to prevent these illegal practices. The framework for organ and tissue transplantation was first established in our country by the law named Organ and Tissue Removal, Storage, Grafting and Transplantation (OTRT), enacted on May 29, 1979. Until 2018, crimes related to organ or tissue removal or trafficking were sanctioned by both the OTRT and the Turkish Penal Code (TPC). With the amendment to the OTRT in 2018, and with cite by OTRT, the TPC became the sole applicable legislation for the punishment of these crimes. Article 91 of the TPC regulates the crimes of 'taking an organ or tissue from a person without their consent', 'taking an organ or tissue from a deceased body illegally', 'purchasing, selling or facilitating the sale of an organ or tissue', 'storing, transplanting or grafting an illegally obtained organ or tissue' and 'posting or publishing an advertisement or announcement for the procurement of organs or tissues in exchange for a specific benefit'. It has been stated that if a person dies as a result of organ or tissue removal without their consent, the sanctions for intentional homicide will apply. The crimes mentioned in the first and third paragraphs within the scope of organizational activity is considered as an aggravated crime. Article 92 of the TPC defines the obligatory circumstances and Article 93 defines effective repentance. These crimes, as well as the conditions for legally performing organ or tissue transplants, are systematically and in-depth examined and recommendations are provided.