Organ veya doku ticareti suçları
Crimes of organ or tissue trade
  1. Tez No: 391734
  2. Yazar: OLCAY AYPERİ POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ UĞUR ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Birinci bölümün başlığı , 'Genel Olarak Organ ve Doku Nakli' olup, bu başlık altında organ ve doku naklinin tarihçesi, organ ve doku nakline ilişkin temel kavramlar, organ ve doku naklinin dini ve ahlaki boyutu, organ veya doku naklinin hukuksal temeli ve kapsamı, organ ve doku nakli türleri olarak canlılardan organ ve doku nakli, ölülerden organ ve doku nakli, hayvanlardan organ ve doku nakli konuları incelenmiştir. İkinci bölümün başlığı, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda 91, 92 ve 93. maddelerinde düzenlenmiş olan 'Organ veya Doku Ticareti Suçları' olup, bu başlık altında rızası olmayan kişilerden organ veya doku alınması suçu, ölüden organ veya doku alınması suçu, organ veya doku satın alma, satma, satılmasına aracılık etme suçu, organ veya dokuyu saklama, nakletme, aşılama suçu, organ veya doku teminine yönelik olarak ilan veya reklam verme veya yayınlama suçu, organ veya doku nakli suçu açısından zorunluluk hali, etkin pişmanlık konuları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
First heading of the thesis is“Organ and Tissue Transplantation in General”. Under the same heading, the history of organ and tissue transplantation, basic concepts of organ and tissue transplantation, religious side and moral side of organ and tissue transplantation, organ and tissue transplantation's legal basis and extent, types of organ and tissue transplantation which are organ and tissue transplantation from living donors, organ and tissue transplantation from dead and organ and tissue transplantation from animals, are examined. Second heading of the thesis is“Crimes of Organ or Tissue Trade”which is held in Code No 5237 TCK on article 91, 91 and 93. Under the same heading, crime of organ or tissue transplantation from people without their consent, crime of organ or tissue transplantation from dead, crime of purchasing, selling and mediating sale of organ or tissue, crime of keeping, transporting and vaccination of organ or tissue, crime of giving an advertisement about organ or tissue supplying, organ or tissue transplantation crime in compulsory situation and effective remorse, are explained.