Çalışma hayatında psikolojik şiddet ve toplumsal cinsiyet rolleri arasındaki ilişki
The relationship between mobbing and gender roles at working life
- Tez No: 998352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU RAHŞAN ERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psikoloji, Labour Economics and Industrial Relations, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışma hayatında psikolojik şiddet (mobbing) ile toplumsal cinsiyet rolleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, nicel yöntem kullanılarak yürütülmüş olup, 403 katılımcıdan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Katılımcılardan veriler,“Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği”,“İşyerinde Psikolojik Taciz Ölçeği”ve“Kısa Semptom Envanteri”aracılığıyla toplanmıştır. Veriler Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve korelasyon analizi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, kadın katılımcıların erkeklere kıyasla iş yerinde daha yüksek oranda psikolojik şiddete maruz kaldığını; geleneksel toplumsal cinsiyet rollerini benimseyen bireylerin mobbing davranışlarını daha normalleştirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, geçmişte psikolojik destek alan bireylerin mobbing algısının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar, iş yerinde toplumsal cinsiyet rollerinin psikolojik şiddeti etkileyen önemli bir değişken olduğunu göstermektedir. Araştırma, iş yerinde cinsiyet eşitliği ve psikolojik güvenli ortamların oluşturulmasına yönelik politika geliştirme ihtiyacını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between psychological violence (mobbing) in working life and gender roles. This research was conducted using a quantitative method and data were collected from 403 participants. The data were gathered through The Gender Roles Attitudes Scale, The Psychological Harassment Scale At Work, and The Brief Symptom Inventory. The results were analyzed using the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, and correlation analysis. Findings revealed that female participants were significantly more exposed to psychological violence in the workplace compared to their male counterparts. Participants with traditional gender role attitudes were more likely to normalize mobbing behaviors. Moreover, individuals who had previously received psychological support reported a higher awareness of psychological harassment. These results suggest that gender roles are a significant factor influencing exposure to psychological violence in the workplace. The study highlights the importance of developing workplace policies that promote gender equality and psychological well-being.