Radikal feminizm açısından erken evlilikler üzerine nitel bir çalışma
A qualitative research about early marriage from the point of view radical feminism
  1. Tez No: 492373
  2. Yazar: KEVSER CALP ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmada İzmir ili Buca ilçesi Çamlıkule Mahallesi özelinde ataerkil ideoloji ve bu ideolojinin gerekleri doğrultusunda kurgulanan toplumsal cinsiyet rolleri ile erken evlilikler arasındaki ilişki radikal feminizmin temel görüşleri ekseninde değerlendirilmekte ve erken evliliğin kadın hayatına etkileri ele alınmaktadır. Araştırmada feminist yaklaşımın toplumsal gerçekliği kavrayış ve anlama şekline bağlı olarak nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve 13 kadın ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerine göre ataerkil ideoloji ve toplumsal cinsiyet rolleri ile erken evlilikler ve bu evlilikler yoluyla kurulan aile yapısının uyum içinde olduğu ve birbirini beslediği görülmektedir. Ataerkil toplum yapısı ve eşitsiz cinsiyet rolleri erken evliliklerin gerçekleşmesinde en temel etkiye sahiptir, ayrıca namus kaygısı ve genç kadınların güvenliğini koruma çabası, erken evliliklerin gelenek halinde devam ettirilmesi ve farklı bir evlilik pratiğinin bilinmemesi,“evde kalma”gibi ataerkil söylemlerin içselleştirilmesi gibi sebeplerle erken evlilikler toplumsal bir sorun olarak varlığını devam ettirmektedir. Erken evlenen kadınların birçoğu aile içi ataerkil fiziksel ve psikolojik şiddete uğramaktadır. Bununla birlikte cinsel şiddet de farklı şekillerde fakat kadınların sıklıkla deneyimlediği bir diğer şiddet türüdür. Araştırma verilerine göre bedeni ve cinselliği denetim altında tutulan kadının edilgen pozisyonu evlilik içi cinsel hayatta da devam etmektedir. Yine kadın cinselliği üzerinden kurgulanan namus erken evliliklerin gerçekleştirilmesi yönünde baskı yaratmaktadır, bekaret ise evliliğe kadar korunması gereken ve kadına yüklenen bir kavramdır. Araştırma kadınların doğurgan beden yapısına sahip olmasının ve bu yapının sosyokültürel olarak anlamlandırılmasının kadın yaşamına derin etkileri olduğuna işaret etmektedir. Kadınların üreme sağlığı ve cinsel sağlık konusunda bilgi ve bilinç düzeyleri düşüktür. Ev işi ve bakım sorumluluğunun tamamen kadına ait olması da kadın hayatını olumsuz etkilemekte, erken evlenen kadınların emekleri tüm aile tarafından sömürülmektedir. Ailesi tarafından mahrum bırakıldıkları ilgiyi bir erkekten görmek çocuk yaştaki kadının erkeğe duygusal yakınlık hissetmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte erkeklerin varlığı güven duygusu yaratmakta; duygusal paylaşım ve tatminden uzak bir evlilik geçirmelerine rağmen kadınlar evli kalmayı tercih etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the connection of the early marriages in the Çamlıkule neighborhood of Buca county of İzmir with patriarchal ideology and the gender roles that are constructed in line with the requirements of this ideology are evaluated based on the foundations of radical feminism and the effects of early marriage on women's lives are discussed. In the research, qualitative research method was used based on the way the feminist approach understands the social reality and in-depth interviews with 13 women were conducted. According to the research results, it is seen that patriarchal ideology and social gender roles are in harmony with early marriages and the family structure established by these marriages, feeding each other. Patriarchal society structure and unequal gender roles have the biggest effect in the forming of early marriages. Anxiety of honor and families trying to preserve the security of young women, traditionalizing early marriages and the unawareness of other marriage practices, internalization of patriarchal discourses such as 'spinsterhood' are the reasons that early marriages continue to exist as a social problem. Many early-married women are suffering patriarchal physical and psychological domestic abuse. Moreover, sexual abuse in its various forms is another kind of violence that is often experienced by women. According to this research, the passive position of the woman whose body and sexuality are under control also continues in the sexual life in marriage. Also, honor, which is based on female sexuality, creates pressure to form early marriages and virginity is a concept that is attributed to women that needs to be preserved until marriage. The research indicates that women's procreative physiology and its socio-cultural interpretation has profound effects on women's life. Women's knowledge and awareness about reproductive and sexual health is low. The fact that housework and child care responsibilities are totally belong to women also negatively affects the life of women and the labour of early married women is exploited by the whole family. When they find the care they were deprived of by their families from a man causes the woman, who is basically a child, to feel emotional closeness to the man. The presence of men, however, creates a feeling of security; and, even though their marriage is far from emotional sharing and satisfaction, women prefer to be married.