Akne vulgariste oral izotretinoin kullanımının periungual vaskülarite üzerine etkilerinin kapilleroskopik değerlendirilmesi
Capillaroscopic assessment of periungual microcirculation in acne vulgaris patients treated with oral isotretinoin
  1. Tez No: 998358
  2. Yazar: SALİH EMRE GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Akne vulgaris, pilosebase ünitelerin kronik inflamatuvar bir hastalığı olup, şiddetli olgularda sistemik izotretinoin tedavisi etkili bir seçenektir. İzotretinoin birçokpatofizyolojik süreci etkilerken, mikrovasküler yapılara olan etkisi henüz net olarak ortaya konmamıştır. Kapilleroskopi, periungual mikrosirkülasyonun non-invaziv değerlendirilmesine olanak sağlayan değerli bir yöntemdir. Bu çalışmada, oral izotretinoin kullanan hastalarda periungual kapilleroskopik değişikliklerin değerlendirilmesi ve izotretinoinin periferik mikrovasküler yapılar üzerine potansiyel etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Yöntem: Bu prospektif çalışmaya, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı'na başvuran, 18-45 yaş arası akne vulgaris tanılı ve oral izotretinoin tedavisi planlanan 55 hasta dahil edildi. Katılımcıların periungual kapiller yapıları tedavinin başlangıcında, 1. ve 3. aylarında değerlendirildi. Değerlendirme öncesi hastalar 20-22°C sıcaklıkta 20 dakika dinlendirildi. Non-dominant elin 2., 3. ve 4. parmaklarının periungual alanları dermatolojik muayene ile değerlendirildi, makroskopik olarak fotoğraflandı, ardından kapilleroskopik dijital görüntüler alındı. Makroskopik bulgularda periungual eritem, hemoraji ve kütikula distrofisi gibi anormalliklerin varlığı kaydedildi. Kapilleroskopik analizde damar yoğunluğu, apikal çap, anormal morfoloji ve mikrohemoraji varlığı değerlendirildi. Tüm dijital görüntüler, tedavi ayına ve hasta bilgilerine kör bir araştırmacı tarafından incelendi. Bulgular, izotretinoin tedavisinin mikrovasküler etkilerini izlemek amacıyla seri olarak kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmaya 55 hasta dahil edildi; katılımcıların %70,9'u kadındı, ortalama yaşları 22,4 ± 3,67 yıldı. Ortalama kümülatif izotretinoin dozu 2108,18 ± 555,51 mg olarak hesaplandı. Tedavi sürecinde periungual eritem, kütikula distrofisi ve anormal kapiller morfoloji oranlarında anlamlı artış saptandı (p<0,001 veya p=0,001), ancak kapiller dansite ve mikrohemoraji sayısında anlamlı değişiklik izlenmedi. Anormal kapiller sayısında belirgin bir artış gözlendi (p=0,003). Kadın hastalarda periungual eritem (p=0,025) ve mikrohemoraji (p=0,033) gelişimi daha sık görülürken, sigara kullanan hastalarda kütikula distrofisi gelişimi anlamlı olarak daha fazlaydı (p=0,010). Periungual eritem gelişimi, mikrohemoraji ve kütikula distrofisi gelişimi ile pozitif korelasyon gösterdi. Kümülatif doz, sigara ve alkol kullanımı ile kapiller değişiklikler arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Sonuç: Bu çalışmada, oral izotretinoin tedavisi alan akne vulgaris hastalarında prospektif olarak tedavi etkisi ile periungual mikrovasküler yapılarda değişiklikler izlenmiştir; periungual eritem, kütikula distrofisi ve anormal kapiller morfoloji gelişiminde anlamlı artış saptanmıştır. Bu değişiklikler özellikle kadın hastalarda ve sigara kullanan bireylerde daha belirgin bulunmuştur. Çalışma bulguları sistemik izotretinoin tedavisinin periferik vasküler yapı üzerinde potansiyel etkileri olduğunu düşündürmektedir. İleriye dönük, daha geniş hasta gruplarında ve uzun takip süreleriyle yapılacak çalışmalar, bu bulguların klinik önemini ve kalıcılığını daha iyi aydınlatacaktır. İzotretinoin tedavisi sırasında vasküler değişimlerin izlenmesi, olası komplikasyonların erken tespiti açısından yararlı olabilir. Ayrıca çalışmamız, izotretinoinin vasküler etkilerine dair etyopatogenetik mekanizmaların çalışılacağı ileri çalışmalara öncül kanıt sunması açısından önemli bulgular sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Acne vulgaris is a chronic inflammatory disease of the pilosebaceous units and systemic isotretinoin treatment is an effective option in severe cases. While isotretinoin affects many pathophysiological processes, its effect on microvascular structures has not yet been clearly demonstrated. Capillaroscopy is a valuable method that allows non-invasive evaluation of periungual microcirculation. In this study, we aimed to evaluate periungual capillaroscopic changes in patients using oral isotretinoin and to investigate the potential effects of isotretinoin on peripheral microvascular structures. Method: In this prospective study, 55 patients aged 18-45 years with acne vulgaris who were admitted to Ege University, Faculty of Medicine, Department of Dermatology and who were planned to receive oral isotretinoin treatment were included. The periungual capillary structures of the participants were evaluated at the beginning, 1st and 3rd months of treatment. Before the evaluation, the patients rested for 20 minutes at a temperature of 20-22°C. The periungual areas of the 2nd, 3rd and 4th fingers of the non-dominant hand were evaluated by dermatological examination, macroscopically photographed and then capillaroscopic digital images were taken. Macroscopic findings included the presence of abnormalities such as periungual erythema, haemorrhage and cuticle dystrophy. Capillaroscopic analysis assessed vessel density, apical diameter, abnormal morphology and presence of microhemorrhage. All digital images were reviewed by an investigator blinded to the treatment month and patient information. The findings were serially recorded to monitor the microvascular effects of isotretinoin treatment. Results: The study included 55 patients; 70.9%of the participants were female, with a mean age of 22.4 ± 3.67 years. The mean cumulative isotretinoin dose was calculated as 2108.18 ± 555.51 mg. During the treatment period, periungual erythema, cuticle dystrophy and abnormal capillary morphology rates increased significantly (p<0.001 or p=0.001), but capillary density and microhemorrhage count did not change significantly. A significant increase in the number of abnormal capillaries was observed (p=0.003). The development of periungual erythema (p=0.025) and microhemorrhage (p=0.033) was more common in female patients, while the development of cuticle dystrophy was significantly higher in smokers (p=0.010). The development of periungual erythema was positively correlated with the development of microhemorrhage and cuticle dystrophy. No significant correlation was found between cumulative dose, smoking and alcohol use and capillary changes. Conclusion: In this study, changes in periungual microvascular structures were prospectively observed in patients with acne vulgaris receiving oral isotretinoin treatment; a significant increase in periungual erythema, cuticle dystrophy and abnormal capillary morphology was found. These changes were found to be more pronounced in female patients and smokers. The study findings suggest that systemic isotretinoin treatment has potential effects on peripheral vascular structure. Future studies with larger patient groups and longer follow-up periods will better elucidate the clinical significance and persistence of these findings. Monitoring vascular changes during isotretinoin treatment may be useful for early detection of possible complications. In addition, our study provides important findings in terms of providing preliminary evidence for further studies to investigate the etiopathogenetic mechanisms of vascular effects of isotretinoin.